Umowa konsorcjum między PGZ S.A. a Hyundai Rotem
9 lipca Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (PGZ S.A.) podpisała umowę konsorcjum z firmą Hyundai Rotem. Uroczyste złożenie podpisów odbyło się w Warszawie i dotyczy umowy na dostawy czołgów K2PL.
Podpisy na dokumencie złożyli Yongbae Lee, prezes Hyundai Rotem Company oraz Krzysztof Trofiniak, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele z Polski i Korei Południowej: Marcin Kulasek, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Lim Hoon-Min, ambasador Republiki Korei w Polsce, a także członkowie zarządu PGZ S.A. Piotr Zawieja i Jan Grabowski.
Celem podpisania nowej umowy było ustanowienie warunków realizacji przyszłych zamówień. Oraz doprecyzowanie oczekiwań, które rządy obu państw mają względem PGZ S.A. i firmy Hyundai Rotem w ramach tej współpracy.
"W bardzo krótkim czasie udało się nam zbudować porozumienie, nie tylko pomiędzy Hyundai Rotem Company a Polską Grupą Zbrojeniową, nie tylko pomiędzy spółkami PGZ, ale także między przemysłami koreańskim i polskim. Ta umowa konsorcjum wprowadza nas w kolejne dziesiątki lat z nowym produktem. Otwiera też drogę do podpisania kolejnych porozumień, już bardziej precyzyjnych, celowanych tylko i wyłącznie w transfer technologii, w uruchomienie produkcji, jak również w serwisowanie tych produktów na dekady" – powiedział Krzysztof Trofiniak, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
"Dzisiejsza umowa zawiązania konsorcjum pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a południowokoreańską firmą Hyundai Rotem Company powoduje, że otwiera się przestrzeń do podpisania drugiej umowy wykonawczej na 180 czołgów K2, na wozy towarzyszące, pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne, wozy naprawcze. Otwiera się nowa przestrzeń do współpracy, ale też do przekazania technologii produkcji tego czołgu w Polsce. Do polonizacji tego czołgu i tego, że Polska może stać się producentem czołgów K2 również na eksport do krajów NATO. Ale Polska może się też stać centrum serwisowym czołgów K2" – powiedział podczas uroczystości Paweł Bejda, sekretarz stanu w MON.
W 2022 r. oba podmioty podpisały już umowa na dostawę 820 szt. czołgów K2 w konfiguracji K2PL. 500 z nich ma zostać wyprodukowana w Polsce. Z kolei w 2023 roku PGZ S.A. i Hyundai podpisały porozumienie tzw. "Term Sheet" normujące wzajemne regulacje przemysłowe.