reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ASML
Analizy |

Były CEO AMSL: walka o układy scalone między USA a Chinami będzie trwać

Peter Wennink emerytowany CEO spółki ASML, producenta sprzętu półprzewodnikowego powiedział w wywiadzie dla holenderskiej stacji radiowej BNR, że amerykańsko-chiński spór dotyczący chipów komputerowych ma podłoże ideologiczne. Konflikt nie jest oparty na faktach. I jego zdaniem będzie kontynuowany.

Wennink odszedł w kwietniu br. po dziesięciu latach na czele ASML. Za jego kadencji firma rozwinęła się. I obecnie jest największą spółką technologiczną w Europie. Od 2018 roku Stany Zjednoczone nakładają coraz większe ograniczenia na to, jakie narzędzia firma może eksportować do Chin, swojego drugiego co do wielkości rynku po Tajwanie. Powołuje to duże napięcia i obawy dotyczące bezpieczeństwa. Ostatnio Stany Zjednoczone starały się powstrzymać firmę przed serwisowaniem sprzętu sprzedanego wcześniej chińskim klientom.

"Tego rodzaju dyskusje nie są prowadzone na podstawie faktów, liczb lub danych, ale na podstawie ideologii. Możesz myśleć o tym, co chcesz, ale jesteśmy firmą, w której interesy interesariuszy muszą być zarządzane w równowadze. (...)Jeśli ideologia to przebija, to mam z tym problem" - powiedział Wennink.

Holender powiedział też, że firma ma klientów i pracowników w Chinach od 30 lat "więc ma również zobowiązania". Wennink zdradził, że zdaje sobie sprawę z problemów “obu stron”. Jako CEO ASML lobbował tam, gdzie było to możliwe, aby zapobiec nadmiernemu zaostrzeniu ograniczeń eksportowych. Podkreślił też, że stawiał granice Chińczykom - skarżył się wysokim rangą chińskim politykom, gdy zauważył, że własność intelektualna jego firmy jest naruszana.

"Myślę, że w Waszyngtonie czasami myśleli, że pan Wennink jest przyjacielem Chin. Nie. Jestem przyjacielem moich klientów, moich dostawców, moich pracowników i moich akcjonariuszy" - powiedział emerytowany CEO ASML.

63-latek prognozował, że biorąc pod uwagę interesy geopolityczne, wojna chipowa może potrwać dziesięciolecia.

"To potrwa jeszcze przez jakiś czas" - powiedział Wennink.
 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2