reklama
reklama
reklama
reklama
© Lukasiewicz_Instytut_Lotnictwa
Nauka i technologie |

Polska rakieta Bursztyn wystrzelona w kosmos

We środę 3 lipca rakieta suborbitalna ILR-33 Bursztyn 2K została z powodzeniem wystrzelona w przestrzeń kosmiczną. Start odbył się z bazy Andoya w Norwegii.

 

Rakieta ILR-33 Bursztyn 2K to ekologiczny projekt stworzony przez Sieć Badawczą Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa. Została wyposażona w innowacyjny silnik hybrydowy z utleniaczem w postaci nadtlenku wodoru oraz silniki na paliwo stałe. Porusza się z prędkością blisko 1,4 km/s.

“Tym projektem oraz zastosowanymi w nim technologiami chcemy udowodnić światu, że elementy zrównoważonego, ekologicznego transportu są możliwe w przestrzeni kosmicznej” – mówił przed lotem testowym dyrektor instytutu dr inż. Paweł Stężycki.

Pod koniec czerwca Polska Agencja Kosmiczna informowała, że projekt znajduje się w przełomowym momencie – prowadzone były prace, by rakieta odbyła lot w konfiguracji, która docelowo może pozwolić na wynoszenie małych ładunków na pułap kosmosu.

„Testy poligonowe opracowanej przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa rakiety ILR-33 Bursztyn 2K mają szczególne znaczenie dla rozwoju technologii rakietowych w Polsce. Polska Agencja Kosmiczna wspiera działania instytutu w tym zakresie. Kompetencje i doświadczenie polskich inżynierów w projektowaniu rakiet stanowią obecnie punkt wyjścia pozwalający nie tylko na udział w programach rozwoju dużych rakiet kosmicznych, ale także na zaangażowanie w realizację projektów dla potrzeb Sił Zbrojnych RP” – powiedział dr Michał Wierciński, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Polska rakieta suborbitalna wystartowała we środę 3 lipca z bazy Andoya z Norwegii i osiągnęła pułap pozwalający mówić o sięgnięciu linii kosmosu. Jej konstruktorzy zakładali, że doleci na wysokość 100 km. Jak dowiódł przeprowadzony test, wartość ta została osiągnięta. Na szczegóły techniczne dotyczące lotu musimy jeszcze chwilę poczekać. Są obecnie opracowywane i zostaną podane do wiadomości publicznej w najbliższych dniach.

Polska Agencja Kosmiczna podaje, że rakieta Bursztyn będzie miała wiele zastosowań. To między innymi badania dotyczące atmosfery Ziemi. Rakieta ma służyć do realizacji testów technologii dla przemysłu kosmicznego i badań naukowych.

„W Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa opracowanych zostało wiele przełomowych rozwiązań i technologii kosmicznych. Bez wątpienia należy do nich system składający się na rakietę ILR-33 Bursztyn 2K, będący flagowym projektem naszego Centrum Technologii Kosmicznych. Wiele zastosowanych w nim elementów może z sukcesem zostać wykorzystanych w innych systemach rakietowych” – powiedział dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.
 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1