reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Nexperia
Biznes |

Nexperia zainwestuje w Niemczech 200 milionów dolarów

Producent półprzewodników Nexperia zainwestuje 200 mln USD w rozwój nowej generacji półprzewodników o szerokim paśmie wzbronionym (WBG), takich jak węglik krzemu (SiC) i azotek galu (GaN). Firma stworzy dedykowaną infrastrukturę produkcyjną w swoim zakładzie w Hamburgu. W tym samym czasie zwiększone zostaną również moce produkcyjne dla diod i tranzystorów krzemowych (Si).

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na wydajne półprzewodniki mocy, wszystkie trzy technologie - SiC, GaN i Si - będą opracowywane i produkowane w Niemczech od czerwca 2024 roku. Oznacza to, że Nexperia podejmuje kroki w celu wspierania technologii w dziedzinie elektryfikacji i cyfryzacji.

Półprzewodniki z węglika krzemu (SiC) i azotku galu (GaN) umożliwiają energochłonnym aplikacjom, takim jak centra danych, działanie z wyjątkową wydajnością i są postrzegane jako podstawowe elementy składowe zastosowań energii odnawialnej i elektromobilności. Te technologie WBG stają się coraz ważniejsze dla osiągnięcia celów dekarbonizacji.

"Ta inwestycja wzmacnia naszą pozycję wiodącego dostawcy energooszczędnych półprzewodników i umożliwia nam bardziej odpowiedzialne wykorzystanie dostępnej energii elektrycznej. W przyszłości nasza fabryka w Hamburgu obejmie pełną gamę półprzewodników WBG, pozostając jednocześnie największą fabryką małych diod sygnałowych i tranzystorów" - powiedział Achim Kempe, dyrektor operacyjny i zarządzający Nexperia Germany.

Pierwsze linie produkcyjne wysokonapięciowych tranzystorów GaN D-Mode i diod SiC ruszyły już w czerwcu 2024 roku. Kolejnym ważnym krokiem będą nowoczesne i ekonomiczne linie produkcyjne 200 mm dla tranzystorów SiC MOSFET i niskonapięciowych tranzystorów GaN HEMT. Powstaną one w fabryce w Hamburgu w ciągu najbliższych dwóch lat.

Jednocześnie Nexperia podkreśla, że inwestycja pomoże w dalszej automatyzacji istniejącej infrastruktury w zakładzie i zwiększy moce produkcyjne krzemu poprzez systematyczne przechodzenie na wafle 200 mm. Po rozbudowie obszarów pomieszczeń czystych budowane są nowe laboratoria badawczo-rozwojowe, aby zapewnić płynne przejście od badań do produkcji w przyszłości.

Firma deklaruje również, że inwestycje przyczynią się do zabezpieczenia i tworzenia miejsc pracy oraz zwiększenia samowystarczalności Unii Europejskiej w zakresie półprzewodników - nie precyzując jednak szczegółów dotyczących tworzenia miejsc pracy.

Od czasu wydzielenia z NXP w 2017 roku, Nexperia zainwestowała znaczne środki w zakład w Hamburgu i zwiększyła zatrudnienie z 950 do około 1600 pracowników.
 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2