reklama
reklama
reklama
reklama
© Sondrel
Analizy |

Słaby popyt doprowadził do kwartalnego spadku na rynku półprzewodników

W pierwszym kwartale 2024 r. rynek półprzewodników odnotował około 2% spadek do wartości 151,5 miliardów dolarów - wynika z nowego badania Omdia.

Zazwyczaj w pierwszym kwartale roku obserwuje się spowolnienie, a rynek spada o 4,4% pod względem przychodów po silnym czwartym kwartale poprzedniego roku napędzanym sezonowym popytem. Większość segmentów rynku półprzewodników odnotowała w tym kwartale spadki. Segment konsumencki ucierpiał najbardziej, spadając o 10,4% w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 r. W tym samym czasie segment przemysłowy spadł o 8,5% z powodu korekt zapasów. Nawet segment motoryzacyjny, który od lat odnotowuje stały wzrost, odnotował spadek o 5,1% w pierwszym kwartale 20204 r.

Spadki w tych segmentach zostały zrównoważone kwartalnym wzrostem w dziale przetwarzania danych, który wzrósł o 3,7%, napędzany ciągłym wysokim popytem na chipy NVIDIA i inne produkty związane ze sztuczną inteligencją.

Z raportu Global Semiconductor Manufacturing Market Tracker (GMMT) i Pure Play Foundry Tracker (raporty za czwarty kwartał 2024 r.) firmy Omdia wynika, że łączne wykorzystanie fabryk (IDM + Foundry) odzwierciedla ogólny trend w branży półprzewodników. Po osiągnięciu szczytowego poziomu popytu na półprzewodniki podczas wczesnego etapu ery COVID w 2022 r., wskaźniki wykorzystania gwałtownie spadły w drugiej połowie 22 r. z powodu znacznego osłabienia popytu i rekordowo wysokich poziomów zapasów. Pomimo wzrostu przychodów z półprzewodników w 2023 r., wskaźniki wykorzystania fabryk pozostały na poziomie 80%.

"Wskaźniki te zaczęły nieznacznie rosnąć w drugiej połowie 23 r., gdy rynek zaczął dochodzić do równowagi. Jednak jeszcze się ona nie urzeczywistniła, ponieważ tradycyjne schematy popytu nie zdążyły się w pełni ukształtować. Popyt będzie się nadal poprawiał w drugiej połowie 2014 r., co powinno doprowadzić do korekty zapasów, a w konsekwencji do ponownego wzrostu wskaźników wykorzystania mocy produkcyjnych" – powiedział główny analityk Omdia Craig Stice.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2