reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq
Przemysł elektroniczny |

Podsumowanie targów Evertiq Expo Berlin 2024

Niedawno zakończyły się trzecie już targi Evertiq Expo Berlin, które przyciągnęły liderów branży i ekspertów do Parku Naukowo-Technologicznego Berlin Adlershof. Podczas targów, skupiających się na kluczowych wyzwaniach i innowacjach w sektorze elektronicznym, można było wysłuchać wnikliwych prezentacji i uczestniczych w merytorycznych dyskusjach.

20 czerwca 2024 r. Evertiq po raz trzeci otworzył drzwi na Evertiq Expo Berlin. W ciągu jednego dnia łącznie 324 osoby wzięły udział w Expo odbywającym się w Parku Naukowo-Technologicznym Berlin Adlershof. 65 wystawiających się firm powitało 178 odwiedzających osób ze 119 różnych firm i organizacji – wynik ten oznacza nowy rekord Evertiq Expo Berlin.

Olaf Ciepły z IBL-Löttechnik otworzył tegoroczną konferencję towarzyszącą targom. Polski specjalista omówił źródła złego lutowania w procesie rozpływowym, a także sposoby ich unikania.

Błędy w produkcji mogą powodować opóźnienia, niezadowolenie klientów i różne inne problemy, a także znaczne koszty. Gdzie zatem ukryte są te błędy i jakich narzędzi można użyć, aby je znaleźć? Jaka technologia pieców jest najlepsza dla różnych zastosowań i czy technologia próżniowa jest naprawdę skuteczna? Cóż, możecie tylko żałować, że nie wzięliście udziału w konferencji, wtedy znalibyście odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. 

Główną gwiazdą wydarzenia był Alun Morgan, prezes EIPC, który wygłosił kluczową prelekcję, przedstawiając perspektywy biznesowe globalnego łańcucha dostaw elektroniki. Pan Morgan zagłębił się w obecną i przyszłą dynamikę rynku – cały czas koncentrując się na Europie. Prezentacja zapewniła wgląd w makroekonomię, z podkreśleniem obecnych i nadchodzących globalnych czynników ryzyka, a także europejskiego rynku PCB i trendów. Jak już wcześniej informowaliśmy, europejski przemysł PCB jest zagrożony i jeśli nic nie zostanie zrobione, udział UE w globalnym przemyśle PCB spadnie z obecnych 2,8% do marnych 1,7% do 2035 roku, zakładając, że żadne działania nie zostaną podjęte, by spowolnić zaistniały proces „upadku”. 

Niemiecka publiczność uznała temat end-of-life (EOL) i przestarzałości za intrygujący, gdy na scenę wszedł Ken Greenwood, regionalny kierownik sprzedaży w Rochester Electronics. Podczas prezentacji Ken wyjaśnił, że cykl życia komponentów elektronicznych, od wprowadzenia na rynek do starzenia się, jest coraz krótszy, szczególnie na rynku elektroniki użytkowej, gdzie produkty mają coraz krótszą żywotność. W rezultacie przestarzałość staje się coraz częstszym problemem dla wielu firm, a dodatkowo 30% przypadków zaprzestania produkcji jest nieprzewidzianych lub nieoczekiwanych. Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów związanych ze starzeniem się produktów jest świadomość, że tak się stanie, niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie.

Temat sztucznej inteligencji był również interesujący dla niemieckiej publiczności, co stało się oczywiste, gdy Stilianos Pelagidis z Delvitech rozpoczął swoją prezentację. Pelagidis zademonstrował, w jaki sposób sztuczna inteligencja może usprawnić inspekcję optyczną, uprościć pracę operatorów linii, zwiększyć wydajność pierwszego przejścia (FPY) i zmniejszyć liczbę fałszywych alarmów, a wszystko to przy zachowaniu wyjątkowej łatwości programowania.

Ważnym punktem programu była również dyskusja panelowa, która pozwoliła jeszcze bardziej zgłębić problemy poruszone podczas prezentacji pana Morgana.

Nasi paneliści: Thomas Michels, CEO producenta PCB ILFA GmbH; Manfred Amberger, starszy wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży w firmie Zollner Elektronik AG; Uwe Kriegshäuser, CEO firmy Schnaidt GmbH specjalizującej się w procesach produkcyjnych, wzięli udział w debacie, aby omówić te wyzwania z perspektywy wewnętrznej, a także podkreślić istniejące na rynku możliwości. Jednym z kluczowych punktów poruszonych podczas dyskusji było to, że europejski przemysł musi ściślej współpracować, aby wzmocnić istniejący ekosystem w celu utrzymania i rozszerzenia produkcji w Europie.

Paneliści omówili strategie zacieśniania współpracy w całym łańcuchu dostaw, inwestowania w zaawansowane technologie produkcyjne i rozwijania wykwalifikowanej siły roboczej - jednocześnie dyskutując o tym, jak uświadomić decydentom politycznym znaczenie przemysłu elektronicznego.

Dyskusje na sali koncentrowały się wokół wydarzeń z ostatnich sześciu miesięcy, gospodarczych, geopolitycznych, a także ogólnych odczuć dotyczących tego, dokąd zmierzamy. Stało się jasne, że poszczególne sektory rynku doświadczyły w pierwszej połowie roku różnych rzeczy. Niektórzy byli zaskoczeni tym, jak dobra okazała się pierwsza połowa roku, podczas gdy inni zmagali się z dużymi trudnościami. Jednak wszyscy podzielali opinię, że w miarę jak idziemy do przodu, to możemy śmiało patrzeć w przyszłość. 

Evertiq chciałby skorzystać z okazji, aby podziękować wszystkim uczestnikom i powitać ich ponownie w przyszłym roku. Następne Evertiq Expo Berlin już 5 czerwca 2025 roku


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2