reklama
reklama
reklama
reklama
© nasa
Nauka i technologie |

Lockheed Martin z nowym kontraktem od NASA

NASA wybrała amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin budowy konstelacji satelitów pogodowych nowej generacji.

Amerykańska agencja rządowa zajmująca się narodowym program lotów oraz progamem badań kosmicznych, wybrała koncern Lockheed Martin do opracowania i budowy konstelacji satelitów pogodowych nowej generacji. Nowa inicjatywa nosi nazwę Geostacjonarne Obserwacje Rozszerzone (GeoXO) i będzie nadzorowana przez Narodową Agencję Oceanów i Atmosfery (NOAA).

Zamówienie dotyczy trzech jednostek kosmicznych z opcją rozszerzenia na cztery dodatkowe. Szacowana wartość kontraktu z uwzględnieniem dodatkowych modułów wynosi 2,27 miliarda dolarów.

Misja GeoXO będzie kontynuacją obserwacji pogody prowadzonych przez satelity geostacjonarne z serii GOES-R (również zbudowane przez Lockheed Martin). Nowe orbitery umożliwią obserwację oceanów i monitorowanie zanieczyszczeń powietrza. Satelity GeoXO pozwolą na dokładniejsze prognozowanie pogody i rozwiązywanie pojawiających się problemów i wyzwań dotyczących ochrony środowiska.

"Nasz zespół jest podekscytowany i gotowy do dalszych prac nad zaprojektowaniem i wdrożeniem tej kluczowej dla kraju zdolności. Nasz projekt GeoXO w dużej mierze czerpie z tego, czego nauczyliśmy się przez ostatnie 15 lat z GOES-R, jednocześnie włączając nowe, cyfrowe technologie nie tylko na pokładzie pojazdów, ale także w projektowaniu i rozwoju tej potężnej platformy przyszłości do monitorowania pogody" – powiedział Kyle Griffin, wiceprezes i dyrektor generalny Commercial Civil Space w Lockheed Martin.

Amerykańska firma nie została wybrana przez NASA przez przypadek. Od ponad 50 lat firma Lockheed Martin zbudowała i wyniosła na orbitę ponad 120 satelitów meteorologicznych. Kontrakty były realizowane dla cywilnych i wojskowych agencji rządowych.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1