reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Nauka i technologie |

NATO przeznaczy miliard euro na sztuczną inteligencję

Sojusz NATO potwierdził pierwszą grupę firm, którym przyznano finansowanie w ramach funduszu innowacyjnego o wartości miliarda euro. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój sztucznej inteligencji, roboty i technologie kosmiczne.

Pakt północnoatlantycki przedstawił założenia Funduszu Innowacji NATO (NIF) latem 2022 r., kilka miesięcy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, obiecując inwestowanie w technologie, które wzmocniłyby jego obronność. Fundusz jest wspierany przez 24 z 32 państw członkowskich NATO, w tym Finlandię i Szwecję, które dołączyły do sojuszu na początku tego roku.

NIF wybrał i zainwestował pieniądze w cztery europejskie firmy technologiczne, które mają pomóc sprostać wyzwaniom w zakresie obronności, bezpieczeństwa i odporności

  • Fractile AI to londyński producent chipów komputerowych, którego celem jest przyspieszenie działania dużych modeli językowych (LLM), takich jak te, które zasilają ChatGPT,
  • Niemiecka firma ARX Robotics projektuje bezzałogowe roboty o funkcjach od podnoszenia ciężarów po monitoring,
  • Brytyjski producent iCOMAT, który wytwarza lżejsze materiały do pojazdów,
  • Space Forge, walijska firma, która wykorzystuje warunki panujące w kosmosie - takie jak mikrograwitacja i warunki próżniowe - do budowy półprzewodników na orbicie.

"Umożliwienie dostępu do strategicznych technologii jest kluczem do zapewnienia bezpiecznej i dostatniej przyszłości dla miliarda obywateli Sojuszu" - powiedział Andrea Traversone, partner zarządzający funduszem.

Fundusz nawiązał również współpracę z firmami venture capital Alpine Space Ventures, OTB Ventures, Join Capital i Vsquared Ventures w celu wspierania dalszych inwestycji w nowe technologie.

 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1