reklama
reklama
reklama
reklama
© WAT
Nauka i technologie |

1,7 mln zł dla projektu WAT

Wojskowa Akademia Techniczna (WAT) pozyskała fundusze na opracowanie elementu detekcyjnego dla matrycy pracującej w długofalowym zakresie promieniowania podczerwonego. Naukowcy otrzymają 1,7 miliona złotych. Pieniądze na ten projekt pochodzą z Narodowego Centrum Nauki.

Detektor fotonowy to urządzenie, które ma powstać jako wspólny projekt WAT i VIGO. Chodzi o opracowanie go na bazie półprzewodników z grupy AIIIBV elementu aktywnego. Wszystko to na potrzeby matrycy dalekiej podczerwieni.

„Prowadzone w ramach projektu badania będą miały nie tylko duże znaczenie poznawcze, ale pozwolą na opracowanie w przyszłości pierwszej polskiej matrycy detektorów pracujących w długofalowym zakresie promieniowania podczerwonego i konstruowanych w oparciu o nie urządzeń termowizyjnych spełniających wymogi najbardziej zaawansowanych zastosowań, w tym militarnych” – mówi płk dr hab. inż. Małgorzata Kopytko, prof. WAT, z Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT.

Naukowiec wymienia zalety i wykorzystanie wynalazku w przyszłości. Znajdzie ono swoje zastosowanie w sektorze obronnym.

„Urządzenia termowizyjne, czy precyzyjniej kamery konstruowane w oparciu o matryce detektorów pracujących w długofalowym zakresie widma promieniowania podczerwonego (8 — 14 μm), pozwalają prowadzić obserwację otoczenia w ciemności, we mgle, dymie a nawet deszczu i w odróżnieniu od noktowizorów nie wymagają żadnego oświetlenia. Przydają się także służbom policyjnym i wojskowym do wykrywania osób, m.in. nielegalnie przekraczających granicę” – tłumaczy prof. Małgorzata Kopytko.

Dofinansowanie projektu, który został zgłoszony do konkursu OPUS 26 jako „międzypasmowy detektor kaskadowy z półprzewodników grupy AIIIBV na potrzeby matrycy dalekiej podczerwieni” wyniesie 1 702 173 złotych.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2