reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© esa_neo
Nauka i technologie |

Polska firma zaangażowana w misję M-Argo ESA

Polska firma KP Labs weźmie udział w misji M-Argo Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Misja ma na celu wysłanie autonomicznego statku kosmicznego, który zbada asteroidę oddaloną o 150 mln km od Ziemi.

Głównym zadaniem misji M-Argo jest analiza fizycznych właściwości asteroidy (m.in. kształt, masa i skład). Dostarczą one informacji służących ustaleniu potencjalnego wykorzystania zasobów znajdujących się na obiektach tej klasy. Wykorzystane do tego zostaną zaawansowany instrument do obrazowania hiperspektralnego i algorytmy przetwarzające informacje.

Głównym wykonawcą projektu jest włoska firma TSD-Space. KP Labs jest odpowiedzialne za integrację i sprawność operacyjną algorytmów AI. W projekt zaangażowana jest również firma Phonemic, która zaprojektuje narzędzia analityczne do badania składu asteroidy.

“Zadaniem zespołu KP Labs jest dopracowanie modeli głębokiego uczenia pod kątem kompatybilności z układem Field-Programmable Gate Array (FPGA), który jest kluczowym elementem systemów obrazowania hiperspektralnego opracowanych przez TSD-Space. Naszą misją jest opracowanie solidnych ram testowych, które zapewnią, że modele te będą mogły skutecznie działać w świetle ograniczonych możliwości obliczeniowych statku kosmicznego. Istniejąca architektura, obejmująca frontend optyczny i jednostkę zbierania i przetwarzania danych (DPU) opartą na FPGA, została zaprojektowana do wstępnego przechwytywania i wstępnego przetwarzania obrazu. Naszym celem jest ulepszenie tego DPU za pomocą algorytmów uczenia maszynowego, umożliwiając zaawansowane przetwarzanie na pokładzie, aby sprostać wyzwaniom misji w głębokim kosmosie. Zapewni to zdolność statku kosmicznego do skutecznego rozpoznawania składu asteroid i wykrywania potencjalnych zasobów in-situ pomimo ograniczeń sprzętu kosmicznego” - czytamy w komunikacie KP Labs.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1