reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel
Biznes |

Intel sprzedaje 49% udziałów w Fab 34

Intel zawarł ostateczną umowę, na mocy której fundusze zarządzane przez Apollo i podmioty stowarzyszone dokonają inwestycji w wysokości 11 mld USD, nabywając od Intela 49% udziałów w podmiocie joint venture związanym z Fab 34 amerykańskiego giganta.

Fab 34, zlokalizowana w irlandzkiem Leixlip, jest wiodącym zakładem produkcyjnym Intela przeznaczonym do produkcji wafli wykorzystujących technologie procesowe Intel 4 i Intel 3. 

Do tej pory Intel zainwestował w Fab 34 18,4 mld USD. Dzięki tej transakcji będzie mógł kontynuować rozbudowę Fab 34, jednocześnie odblokowując i przenosząc część inwestycji do innych obszarów firmy. 

W ramach planu transformacji Intel przeznaczył miliardy dolarów na odzyskanie pozycji lidera w dziedzinie procesów i rozszerzenie swoich światowych możliwości w zakresie produkcji najnowocześniejszych płytek półprzewodnikowych i zaawansowanych opakowań na całym świecie.  

Zgodnie z umową, spółka joint venture będzie miała prawa do produkcji wafli w Fab 34 w celu zaspokojenia długoterminowego popytu na produkty Intela i zapewnienia mocy produkcyjnych klientom Intel Foundry.

W spółce joint venture Intel będzie posiadał 51% udziałów kontrolnych. Fab 34 i jej aktywa pozostaną w pełni własnością i będą obsługiwane przez Intel. Celem transakcji jest dostarczenie gotówki do firmy po niższej stopie niż kapitał własny Intela, wzmacniając i tak już solidny bilans firmy. Z punktu widzenia ratingów oczekuje się, że inwestycja joint venture będzie postrzegana jako podobna do kapitału własnego.

Zgodnie z umową, spółka joint venture będzie miała prawa do produkcji wafli w Fab 34 w celu wsparcia długoterminowego popytu na produkty Intela i zapewnienia mocy produkcyjnych dla klientów Intel Foundry. Intel będzie miał 51% udziałów kontrolnych w spółce joint venture, zachowa jednak pełną własność i kontrolę operacyjną nad Fab 34 i jej aktywami.

„Umowa Intela z Apollo daje nam dodatkową elastyczność w realizacji naszej strategii, ponieważ inwestujemy w tworzenie najbardziej odpornego i zrównoważonego łańcucha dostaw półprzewodników na świecie. Nasze inwestycje w najnowocześniejsze moce produkcyjne w Stanach Zjednoczonych i Europie będą miały kluczowe znaczenie dla zaspokojenia rosnącego popytu na krzem, a globalny rynek półprzewodników podwoi się w ciągu najbliższych pięciu lat” – powiedział David Zinsner, dyrektor finansowy Intela w komunikacie prasowym.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1