reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Creotech Instruments
Nauka i technologie |

Polski satelita dotarł do bazy Space Force w Kalifornii

Satelita EagleEye dotarł do bazy Vandenberg Space Force Base - poinformowała firma Creotech Instruments, polski producent satelitów, systemów i podzespołów satelitarnych.

Transportem EagleEye zajął się operator misji, firma Exolaunch GmbH. Podróż lotniczą satelita odbył w specjalistycznej skrzyni transportowej, wyposażonej w czujniki monitorujące warunki środowiskowe. Transporter zapewnił satelicie ochronę przed wstrząsami, wibracjami i zmianami temperatury. Po odprawie w porcie lotniczym w Los Angeles EagleEye został odebrany przez spółkę Exolaunch, która przetransportowała go do bazy Vandenberg Space Force Base.

“Satelita EagleEye pomyślnie dotarł do Space Force Base w Kalifornii, wszystkie procedury transportowe zostały zakończone. (...) Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Niedługo będziemy świadkami przełomowej misji, ważnej nie tylko dla nas, ale także dla całej branży kosmicznej w Polsce. Dokładny termin wystrzelenia powinniśmy poznać już wkrótce” - powiedział dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments.

EagleEye czekają teraz dodatkowe testy funkcjonalne w pomieszczeniach czystych SpaceX, a następnie integracja z rakietą Falcon 9, która w połowie roku wyniesie satelitę w kosmos.

“Celem tych testów jest weryfikacja poprawności działania wszystkich podsystemów satelity i potwierdzenie jego zdolności do wykonywania swojej funkcji na orbicie. Aby mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem podczas integracji i późniejszej separacji na orbicie, przeprowadzane są jeszcze dodatkowe testy z pierścieniem separacyjnym. Wszystkie podejmowane działania na miejscu zostaną przeprowadzone przez przedstawicieli firmy ExoLaunch, SpaceX oraz we współpracy z inżynierami Creotech Instruments” - powiedział Marcin Mazur, Kierownik Misji EagleEye w Creotech Instruments.

EagleEye został zbudowany przez Creotech Instruments na autorskiej platformie satelitarnej HyperSat. Jest największym i najbardziej zaawansowanym polskim satelitą, który został wyposażony m.in. w teleskop firmy Scanway (umożliwiający robienie zdjęć w paśmie widzialnym i bliskiej podczerwieni) oraz w silnik jonowy (umożliwiający obniżenie orbity satelity z 510 km do 350 km).


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1