reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Rolls Royce
Przemysł elektroniczny |

Rolls-Royce zapewni stabilność energetyczną na Łotwie

Systemy magazynowania energii mtu EnergyPack wspomogą proces synchronizacji łotewskiej sieci przesyłu energii z europejską siecią kontynentalną.

Dwa wielkoskalowe akumulatorowe systemy magazynowania energii mtu EnergyPack niemieckiej firmy Rolls-Royce zapewnią stabilność sieci energetycznej na Łotwie. Łotewski operator sieci przesyłowej Augstsprieguma tikls (AST) złożył zamówienie na dwa magazyny o łącznej mocy 80 MW i pojemności 160 MWh.

"Akumulatorowe systemy magazynowania energii są bardzo ważne dla naszego przyszłego systemu energetycznego. Cieszę się, że ich dostawcą jest jeden z najbardziej renomowanych producentów systemów magazynowania energii na świecie" - powiedział Rolands Irklis, Prezes Zarządu AST.

W 2025 roku Łotwa, wraz z innymi krajami bałtyckimi, zsynchronizuje swój system z europejską kontynentalną siecią energetyczną. System magazynowania mtu EnergyPack, który zostanie uruchomiony jesienią 2025 roku, zapewni szybkie i automatycznie aktywowane rezerwy regulacji częstotliwości potrzebne w trybie synchronizacji, w którym bałtyckie systemy przesyłu energii współdziałają z europejską siecią kontynentalną. System firmy Rolls-Royce ma generować znacznie niższe koszty użytkowania niż istniejące elektrownie konwencjonalne.

Zamówienie, oprócz dwóch magazynów, które zlokalizowane będą w podstacjach AST w Tume i w Rezekne, obejmuje również usługi generalnego wykonawstwa, instalację i uruchomienie. Podpisana długoterminowa umowa serwisowa ma obowiązywać 5 lat.

"Do kontenerowych rozwiązań bateryjnych Rolls-Royce dostarczy również wielkoskalowe rozwiązania magazynowe mtu EnergyPack QG, które składają się z modułowych jednostek pojemności i mocy i mogą być elastycznie konfigurowane do dowolnego rozmiaru. Cieszymy się na współpracę z AST i doceniamy zaufanie, jakim obdarzył nas łotewski operator systemu przesyłowego" - wpowiedział Andreas Görtz, prezes Sustainable Power Solutions w Rolls-Royce Power Systems.

System powstający na Łotwie będzie największym systemem magazynowania energii w portfolio firmy Rolls-Royce i jednym z największych systemów w całej UE.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1