reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© pixabay
Przemysł elektroniczny |

Google zainwestuje miliard EUR w Finlandii

Należąca do Alphabet firma Google zainwestuje kolejne miliard euro w rozbudowę swojego kampusu centrum danych w Finlandii, aby napędzać rozwój swojej działalności w zakresie sztucznej inteligencji (AI) w Europie.

W ostatnich latach wiele centrów danych zostało zlokalizowanych w krajach skandynawskich ze względu na chłodniejszy klimat regionu, ulgi podatkowe i dużą dostępność energii odnawialnej.

Jednak moc elektrowni wiatrowych w Finlandii wzrosła tak szybko w ostatnich latach, o 75% do 5 677 megawatów w samym 2022 roku. Jak wynika ze statystyk branżowych, w wietrzne dni ceny spadły do wartości ujemnych. W związku z tym nadal dostępna jest moc odnawialna dla centrów danych, takich jak Google. Amerykańska firma nabywa energię wiatrową w Finlandii na podstawie długoterminowych umów.

Prognozowane  zużycie energii przez centra danych znacznie wzrośnie ze względu na szybki wzrost wykorzystania sztucznej inteligencji. Powołując się na taki stan rzeczy Google uzasadnił swoją decyzję inwestycyjne. Centrum danych Hamina w Finlandii już działa w 97% bezemisyjnie.

"Ciepło wychodzące z naszego fińskiego centrum danych zostanie przekierowane do sieci ciepłowniczej w pobliskiej Haminie, obejmującej lokalne gospodarstwa domowe, szkoły i budynki użyteczności publicznej" - podała firma Google w oświadczeniu. 

Technologiczny gigant z Kalifornii zaznaczył, że jego celem jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2030 roku. Oprócz fińskiej inwestycji, Google - gigant wyszukiwania i chmury ogłosił w zeszłym miesiącu, że zbuduje nowe centra danych w Holandii i Belgii.

 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1