reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Wroclawska
Nauka i technologie |

Politechnika Wrocławska otwiera laboratorium ATOM

Pierwsza pracownia nowego laboratorium ATOM - interdyscyplinarnego i otwartego laboratorium centralnego została otwarta na Politechnice Wrocławskiej (PWr). Naukowcy mogą korzystać tam z transmisyjnego mikroskopu elektronowego (TEM). Na jesieni do dyspozycji będzie też spektrometr NMR.

Projekt laboratorium ATOM na Politechnice Wrocławskiej jest bardzo ambitny. Docelowo, ma się tam znaleźć sprzęt umożliwiający prowadzenie prac w zakresie dyscyplin badających zjawiska na poziomie atomowym. 

“Stworzenie na uczelni takiego laboratorium otwiera dostęp do specjalistycznej aparatury przede wszystkim naszym doktorantom i młodym naukowcom. Tego typu rozwiązania są powszechne na zachodnich uczelniach, dlatego uważam, że i w naszych warunkach sprawdzą się znakomicie” – powiedział  podczas uroczystego otwarcia pracowni prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

Wszyscy młodzi naukowcy i doktoranci uczelni będą mogli skorzystać z  transmisyjnego mikroskopu elektronowego (TEM). To jedyne tego typu urządzenie dostępne na PWr. 

"Pozwala on na pracę w szerokim zakresie powiększeń, aż do rozdzielczości atomowej, także z możliwością analizy składu pierwiastkowego przy pomocy analizy dyspersji charakterystycznego promieniowania rentgenowskiego (EDS) oraz unikalną możliwością prowadzenia analiz dynamicznych, w funkcji zmiany temperatury lub przemian indukowanych światłem" – wyjaśnia prof. Andrzej Żak. 

Wartość projektu to blisko 5 mln zł. Środki pochodzą z budżetu PWr i ministerialnego grantu na realizację inwestycji związanych z kształceniem oraz działalnością naukową.

Jesienią laboratorium ATOM zyska jeszcze większe możliwości w zakresie eksperymentów. Do użytku zostanie oddany spektrometr NMR. Sprzęt warty około 20 milionów złotych został już zakupiony przez władze uczelni. Jesienią zaplanowana jest istalacja urządzenia. 

"Oczywiście mamy całą „listę marzeń” ze sprzętami, które chcielibyśmy kupić. W ramach utworzenia Rady Naukowej Laboratorium ATOM planujemy wzmocnić nasze starania o pozyskanie finansowania z różnych źródeł, żeby nowy sprzęt pojawiał się na naszej uczelni regularnie. Urządzenia są unikalne co najmniej w skali Polski, dlatego spodziewam się, że zainteresowanie ich wykorzystaniem będzie bardzo duże również wśród badaczy spoza PWr" – zapowiada prof. Łukasz Berlicki.

W budżecie na pierwszy rok działalności ATOMu widnieje kwota ponad 11 milionów złotych. W tym 10 przeznaczone jest na “zakup aparatury”. Zdaje się, ze władze PWr nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa i dwa zakupione urządzenia to nie koniec a początek ekspansji laboratorium ATOM.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1