reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Cumatrix
PCB |

Jak Europa może ratować produkcję PCB?

Europejski Instytut Wspólnoty PCB (EIPC) zachęca do podpisania otwartego listu skierowanego do przywódców rządowych, wzywającego do udzielenia wyraźnej pomocy europejskiemu przemysłowi PCB. W tym między innymi do bezpośredniej pomocy finansowej, dostępu do konkurencyjnych cen energii, ułatwienia gwarancji bankowych wspierających wydatki kapitałowe, korzystnych pożyczek i ulg podatkowych.

Pandemia uwidoczniła ogromne znaczenie półprzewodników, a politycy UE starali się znaleźć rozwiązanie, aby produkcja wróciła do Europy. Bruksela nie zdawała sobie jednak sprawy z kluczowej roli PCB. A ta jest fundamentalna. PCB odgrywa kluczową rolę w prawie wszystkich produktach elektronicznych Nawet jeśli Europie uda się ustanowić odpowiedni poziom krajowej produkcji półprzewodników, nadal pozostaje pytanie - dokąd trafią te półprzewodniki?

"Uważamy, że konieczne jest podjęcie pilnych działań przez nasze europejskie rządy, aby wesprzeć lokalną produkcję PCB i złagodzić realne ryzyko, że spadnie ona poniżej progu uzyskania masy krytycznej i stanie się nieopłacalna" - pisze EIPC w liście otwartym, wzywając czytelników do zajęcia stanowiska.

Jak zatem można przyczynić się do takiego stanu rzeczy?

Po pierwsze, należy zwrócić się do władz lokalnych i pomóc w podniesieniu świadomości na temat kluczowej roli, jaką PCB odgrywają w zaopatrywaniu europejskiego sektora obronnego i lotniczego.

Należy domagać się lokalnych zamówień na płytki PCB dla producentów OEM, zwłaszcza w zastosowaniach wysokiej klasy i o wysokiej niezawodności oraz podkreślać, że funkcjonalność i niezawodność płytek PCB wymaga ścisłej interakcji między projektantem a producentem. Pomoc w lobbowaniu w UE w celu zniesienia karnych ceł na importowane surowce, które są niekorzystne dla produkcji lokalnej i zachęcają do importu PCB o wyższej wartości spoza UE.

Ustawy o chipach są reakcją UE i USA na ryzyko związane z ich zależnością od Chin w zakresie półprzewodników. W Stanach Zjednoczonych wprowadzono dwupartyjną ustawę Protecting Circuit Boards and Substrates Act z 2023 r. Jej celem jest dokończenie pracy rozpoczętej przez CHIPS Act poprzez zachęcanie do inwestycji w tamtejszy przemysł PCB. 

Ustawa jest postrzegana jako niezbędna kontynuacja ustawy CHIPS - bez zaufanego, niezawodnego krajowego źródła PCB, chipy komputerowe nie będą mogły być łączone z końcowymi urządzeniami elektronicznymi. W Europie nie ma jednak takiego prawa dla PCB. Matematyka jest dość prosta, aby ustawa EU Chip Act odniosła sukces w realizacji swojej misji, wspierając suwerenność technologiczną i łagodząc zagrożenia bezpieczeństwa związane z niestabilnym łańcuchem dostaw - PCB muszą zostać uwzględnione.

Jak już wcześniej informowaliśmy, zarówno amerykańscy, jak i europejscy producenci PCB w ciągu ostatnich kilku dekad zostali prześcignięci przez azjatyckich producentów. W 2000 r. krajowa produkcja PCB w Europie stanowiła 16% światowej produkcji; do 2022 r. liczba ta spadła do 2,3%. W 2000 r. Europa szczyciła się 555 producentami PCB, w 2015 r. liczba ta spadła do 247, a w 2021 r. do 171.

Biorąc pod uwagę obecną trajektorię europejskiego przemysłu PCB, Evertiq zaprosił Aluna Morgana, prezesa EIPC, do udziału w Evertiq Expo w Berlinie w dniu 20 czerwca 2024 r., aby opowiedział o tragicznej sytuacji, w jakiej znajduje się branża.

W swojej prezentacji Morgan dokona przeglądu makroekonomii, podkreślając obecne i nadchodzące globalne czynniki ryzyka. Następnie skupi się na europejskim rynku PCB i trendach. Omówi europejskie indeksy menedżerów ds. zakupów, a także trendy technologiczne i rynkowe oraz globalne i europejskie perspektywy biznesowe.

 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2