reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© sam altman
Biznes |

Duże zmiany w OpenAI. Polak szefem zespołu naukowego

Duże zmiany w OpenAI. W poniedziałek 13 maja firma ogłosiła premierę nowego modelu chatu GPT-4o. We wtorek 14 maja z firmą pożegnał się jeden z jej założycieli i szef zespołu naukowego Ilya Sutskever. Jego następcą został Polak Jakub Pachocki.

Współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever odchodzi z firmy. W oświadczeniu CEO OpenAI Sama Altmana nie ma ani słowa o powodach tej decyzji. Nie jest jednak tajemnicą, że obaj panowie są skonfliktowani od 2023 roku.

“Ilya i OpenAI zamierzają się rozstać. To dla mnie bardzo smutne. Ilya jest z pewnością jednym z największych umysłów naszego pokolenia, światłem przewodnim naszej dziedziny i drogim przyjacielem. (...) Cieszę się, że przez tak długi czas blisko współpracować z tak niezwykłym geniuszem i kimś tak skupionym na budowaniu jak najlepszej przyszłości dla całej ludzkości” - powiedział Altman.

Odejście z firmy na platformie X skomentował sam zainteresowany. Zapewnił, że zostawia OpenAI w dobrych rękach. Rosjanin zapewnił, że jego następca Jakub Pachocki z całą pewnością poradzi sobie w nowej roli. 

"Po prawie dekadzie podjąłem decyzję o opuszczeniu OpenAI. Trajektoria rozwoju firmy była po prostu świetna i jestem pewien, że OpenAI zbuduje AGI, które będzie zarówno bezpieczne, jak i korzystne pod przewodnictwem Sama Altmana, Grega Brockmana, Miry Murati. A teraz, pod doskonałym kierownictwem badawczym: Jakuba Pachockiego. To był zaszczyt móc z wami współpracować i być częścią tego zespołu. Będę za wszystkimi bardzo tęsknił. To tyle i dziękuję za wszystko. Jestem podekscytowany tym, co będzie dalej – projektem, który ma dla mnie ogromne znaczenie osobiste i na temat którego podzielę się ze szczegółami w odpowiednim czasie" - napisał Sutskever na platformie X.

Nowym szef zespołu naukowego w OpenAI został Polak. Jakub Pachocki pochodzi z Gdyni, gdzie ukończył III Liceum Ogólnokształcące. Tytuł licencjata na kierunku Computer Sciene zdobył na Uniwersytecie Warszawskim. Kształcenie ukończył w Stanach Zjednoczonych w Pittsburghu w Carnegie Mellon University. Od ponad 7 lat jest związany zawodowo z OpenAI. 

14 maja Polak objął bardzo odpowiedzialne stanowisko w firmie. Polak pożegnał swojego poprzednika we wpisie na platformie X. 

"Ilya wprowadził mnie w świat badań nad deep learningiem, był dla mnie mentorem i wspaniałym współpracownikiem przez wiele lat. Jego niesamowita wizja tego, czym może stać się deep learning, była podstawą tego, czym dziś jest OpenAI i dziedzina AI. Jestem mu niezmiernie wdzięczny za nasze niezliczone rozmowy, od dyskusji na temat przyszłości rozwoju AI, po głęboko techniczne sesje whiteboardingowe" - napisał nowy szef działu badawczego OpenAI Jakub Pachocki.

13 maja premierę miał nowy modelu chatu GPT-4o. I w ciągu dwóch dni zdążył zadziwić świat. W tej odsłonie chat “potrafi” komunikować się z użytkownikiem głosowo w czasie rzeczywistym. Rewolucyjną zmianą jest też okazywanie przez chat emocji. Tembr głosu jest różny w zależności czy sytuacja wymaga od AI powagi,  jest śmieszna czy na przykład podniosła. 

Nowy model chatu nie tylko potrafi mówić, czy śpiewać i wyrażać głosem emocje. “Widzi” też otoczenie i potrafi analizować obraz - za pomocą kamery. Model w imponujący sposób radzi sobie z przerywającym mu sekwencje mowy człowiekiem… i kontynuuje rozmowę w czasie rzeczywistym, nawet jeżeli nastąpiła zmiana tematu.

Nowy głos i tryb wideo to najlepszy interfejs komputerowy, jaki kiedykolwiek używałem. Korzystając z niego, można poczuć się jak w filmie i wciąż jest to dla mnie niesamowite, że to już jest rzeczywistość - napisał na temat nowej odsłony chatu GPT dyrektor generalny OpenAI Sam Altman 

 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2