reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Thales
Nauka i technologie |

Polskie eksperymenty w kosmosie

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) polski astronauta w imieniu rodzimych firm i instytucji przeprowadzi siedem eksperymentów. Projekt jest realizowany w ramach Polskiej Misji na ISS, która otwiera nowe możliwości na rozwój polskiej nauki i technologii kosmicznych.

Wszystkie siedem eksperymentów zostanie przeprowadzonych przez polskiego astronautę Sławosza Uznańskiego. Misja  kosmiczna, w której udział weźmie Polak, jest ogromną szansą dla naszego sektora kosmicznego na udział w badaniach prowadzonych na orbicie okołoziemskiej.

“Misja polskiego astronauty na ISS, a tym samym wykorzystanie w kosmosie polskich eksperymentów, ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju rodzimych technologii kosmicznych. To również ogromna szansa dla polskich firm, które będą mogły przetestować swoje rozwiązania w warunkach mikrograwitacji. Jestem pewien, że to wszystko przyczyni się do dalszego rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Jestem też dumny, że nasi przedsiębiorcy konkurują z europejską czołówką technologiczną” – podkreśla wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki. 

Możliwość przeprowadzenia eksperymentów przez polskiego astronautę będzie możliwa także dzięki porozumieniu, które podpisał Minister Rozwoju i Technologii z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

“Realizacja eksperymentów w warunkach mikrograwitacji zwiększy konkurencyjność polskich badań oraz przyspieszy komercjalizację polskich technologii kosmicznych. Każdy z zaplanowanych eksperymentów nie tylko przyczynia się do rozwoju globalnej wiedzy naukowej, ale także oferuje unikalną szansę na praktyczne zastosowanie wyników badań w przyszłych rozwiązaniach technologicznych na Ziemi”  – powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorz Wrochna.  

Podczas swojej misji w kosmosie Sławosz Uznański przeprowadzi siedem badań. Sprawdzi m.in.  wpływ  długotrwałego  pobytu  w  kosmosie  na  zdrowie  psychiczne  człowieka,  jak działają zaawansowane jednostki AI w warunkach niskiej grawitacji, czy będzie mógł monitorować poziom hałasu na ISS. 

Nie jest jeszcze znana data lotu polskiego astronauty w kosmos. Planowana jesienna realizacja najprawdopodobniej zostanie przesunięta na dalszy termin. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama