reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Hexagon
Nauka i technologie |

Politechnika Krakowska z najprecyzyjniejszymi na świecie pomiarami

Politechnika Krakowska poinformowała o otwarciu Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych (LUPW), nowego centrum badawczego na kampusie uczelni. Placówka dysponuje sprzętem do wykonywania najdokładniejszych pomiarów w skalach od nano do wielkogabarytowej.

LUPW powstało w ramach projektu Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej (NSMET), w którym uczestniczą cztery polskie politechniki: Krakowska (będąca liderem konsorcjum), Poznańska, Warszawska i Świętokrzyska. Celem tej współpracy jest utworzenie wyspecjalizowanej infrastruktury badawczej, która pomoże rozwijać nauki zajmujące się pomiarem i obrazowaniem 3D wszelkich struktur geometrycznych.

“Politechnika Krakowska jest jednym z najmocniejszych w Polsce ośrodków badań i wyspecjalizowanych usług w obszarze metrologii współrzędnościowej. Mamy światowej klasy specjalistów skupionych wokół akredytowanego Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej Wydziału Mechanicznego w zespole prof. Jerzego Sładka, polskiego prekursora tej dyscypliny nauki. Dzięki otwarciu Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych z najdokładniejszą infrastrukturą pomiarową na świecie wzmacniamy nasz potencjał badawczy i przesuwamy granice dokładności pomiarów do niewyobrażalnego dotąd poziomu. Tak stwarzamy szansę nie tylko na rozwój nauki, ale także na technologiczny skok europejskich firm, które będą korzystały z możliwości naszych zespołów badawczych i naszej infrastruktury” - powiedział  prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.

Nowa placówka badawcza dysponuje światowej klasy sprzętem, do którego zaliczają się trzy maszyny pomiarowe:

  • Hexagon Leitz Infinity 12.10.7 - maszyna współrzędnościowa, która ma umożliwić wykonywanie pomiarów z maksymalnymi błędami dopuszczalnymi rzędu dziesiątej części mikrometra, co czyni ją jedną z najdokładniejszych maszyn tej klasy na świecie. Posłuży m. in. do wzorcowania elementów o skomplikowanych kształtach, powierzchni swobodnych i elementów o bardzo wąskich polach tolerancji, takich jak silniki, pompy i kompresory.
  • Hexagon PMM-G 50.30.20 - druga maszyna współrzędnościowa o przestrzeni roboczej 5m x 3m x 2m, służąca pomiarom elementów wielkogabarytowych, pochodzących m. in. z przemysłu lotniczego, wojskowego, kosmicznego, samochodowego, energetycznego i maszynowego.
  • Nanomaszyna NMM-1 - maszyna nanometryczna, o przetrzeni pomiarowej 25mm x 25mm x 7 nm, wykonująca pomiary z dokładnością nawet stukrotnie większą od dwóch pozostałych maszyn. Wykorzystuje się ją przy pracy z bardzo cienkimi warstwami, pokrywającymi urządzenia, np. przy najwyższej klasy mikroprocesorach, których jeszcze nie produkuje się u nas w kraju.

Wg. prof. Jerzego Sładka, dziekana Wydziału Mechanicznego i inicjatora narodowej sieci metrologicznej, sprzęt LUPW mógłby umożliwić Polsce produkcję wybranych procesorów i systemów optyki precyzyjnej.

“Bez zwiększania dokładności pomiarów nie ma mowy o wytwarzaniu coraz lepszych urządzeń. Nasze Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych służy łamaniu barier technologicznych. Otwiera Politechnikę na technologie najwyższej klasy.  Pomiary o takiej dokładności, jak są możliwe teraz w Polsce, wykonuje się w zaledwie kilku światowych ośrodkach, przy czym możliwości aparaturowe polskiej sieci czynią ją jednym z najnowocześniejszych centrów badawczych, o najszerszym zakresie badań” - powiedział prof. Jerzy Sładek.

 

W centrum badawczym realizowane będą usługi komercyjne dla europejskich firm, badania w ramach projektów organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki i w ramach programów europejskich.

Wartość projektu NSMET to ponad 51 mln zł. Jest on realizowany w ramach unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój przy współfinansowaniu ze środków unijnych rzędu 35 mln zł (w tym 18 mln zł dla Politechniki Krakowskiej). Dofinansowanie unijne i środki własne uczelni i Wydziału Mechanicznego PK umożliwiły powstanie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych i doposażenie istniejącego już Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej. Łączna wartość tej inwestycji to 29 mln zł.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama