reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© huawei
Analizy |

Samowystarczalność technologiczna Chin? Huawei jest coraz bliżej

Najnowszy smartfon Huawei Pura zawiera dużo więcej części od chińskich dostawców. Chodzi m.in. o nowy układ pamięci flash i ulepszony procesor - wykazała analiza rozbiórki urządzenia na części. Tym samym Chiny zbliżają się w kierunku pełnej samowystarczalności technologicznej.

iFixit firma zajmująca się naprawami i TechSearch International firma konsultingowa zbadały wnętrze Pura 70 Pro firmy Huawei Technologies na zlecenie  agencji Reuters. Okazało się, że znajdujący się tam chip pamięci NAND został najprawdopodobniej wyprodukowany przez HiSilicon - chińskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego.

Odrodzenie Huawei na rynku wysokiej klasy smartfonów po czterech latach amerykańskich sankcji jest obserwowane przez rywali na rynku. Wieści z Chin nasłuchują też amerykańscy politycy. Wszystko to ponieważ Huawei stał się symbolem rosnących tarć handlowych między tymi dwoma krajami. Oraz symbolem dążenia Chin do samowystarczalności technologicznej.

Firmy, które sprawdziły gruntownie smartfon Pura 70 oceniły, że jego sercem jest zaawansowany chipset wyprodukowany przez Huawei. To Kirin 9010, który jest prawdopodobnie tylko nieznacznie ulepszoną wersją innego chińskiego chipa używanego w serii Huawei Mate 60.

"Chociaż nie jesteśmy w stanie podać dokładnej liczby czy ocenić tego w procentach, to możemy powiedzieć, że wykorzystanie chińskich komponentów jest duże i zdecydowanie wyższe niż w Mate 60. Tu chodzi o ich samowystarczalność" - powiedział główny technik iFixit Shahram Mokhtari.

Przeprowadzona przez IFixit i TechSearch analiza procesora wykorzystywanego przez Pura 70 Pro sugeruje, że Huawei mógł dokonać jedynie stopniowej poprawy swojej zdolności do produkcji zaawansowanego chipu z chińskimi partnerami w ciągu kilku miesięcy od wprowadzenia na rynek serii Mate 60.

Procesor jest podobny do tego zastosowanego w serii Mate 60, który został wyprodukowany dla Huawei przez Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) przy użyciu 7-nanometrowego (nm) procesu produkcyjnego N+2 chińskiej odlewni chipów.

"To bardzo istotne, ponieważ wiadomość o 9000S w oparciu o technologię 7 nm wywołała w zeszłym roku lekką panikę. Gdy amerykańscy politycy dowiedzieli się, że sankcje nałożone na chińskich producentów chipów mogą mimo wszystko nie spowolnić ich postępu technologicznego. Fakt, że 9010 jest nadal procesorem 7 nm i że jest tak blisko 9000S, może sugerować, że chińska produkcja chipów rzeczywiście została spowolniona" - powiedział ekspert iFixit.

Ostrzegł jednak przed niedocenianiem Huawei. Jego zdaniem SMIC nadal może dokonać skoku technologicznego i rozpocząć produkcję w technologii 5 nm przed końcem roku. SMIC, podobnie jak Huawei, nie odpowiedział na prośbę o komentarz w tej sprawie.

 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama