reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Creotech Instruments
Przemysł elektroniczny |

Exolaunch wyniesie na orbitę polskiego satelitę

Niemiecki Exolaunch i polski Creotech Instruments podpisały umowę na usługę wyniesienia na orbitę i rozmieszczenia tam polskiego satelity. EagleEye ma zostać wystrzelony w połowie 2024 roku.

Exolaunch, globalny lider w zakresie obsługi misji wynoszenia na orbitę, integracji i usług rozmieszczania satelitów, ogłosił nawiązanie współpracy z Creotech Instruments, notowanym na giełdzie wiodącym producentem satelitów i komponentów kosmicznych z siedzibą w Polsce.

Po wygraniu publicznego przetargu, Exolaunch będzie świadczyć usługi związane z wyniesieniem na orbitę i rozmieszczeniem satelity "EagleEye" firmy Creotech. To pierwszy i największy jak dotąd “polski” satelita. Stanowi to kamień milowy dla krajowych wysiłków w zakresie eksploracji kosmosu.

EagleEye to pierwszy satelita firmy Creotech. Będzie ważnym elementem ładunku, który ma zwiększyć obecność i możliwości Polski w kosmosie. Satelita zostanie wyniesiony na orbitę podczas misji SpaceX - Transporter-11, która zaplanowana jest na połowę 2024 roku. 

"Partnerstwo z Exolaunch oznacza znaczący kamień milowy dla projektu EagleEye. W pełni ufamy naszemu partnerowi i cieszymy się, że możemy współpracować ze światowym liderem w koordynowaniu misji startowych. Wierzymy, że to partnerstwo pomoże nam osiągnąć ambitne cele misji EagleEye, która jest kluczowa nie tylko dla naszej organizacji, ale także dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Exolaunch odgrywa kluczową rolę w tym przedsięwzięciu i ma zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania sukcesu całej misji" - powiedział Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A. Grzegorz Brona. "Wyniesienie na orbitę polskiego satelity EagleEye to przełomowy moment dla Creotech Instruments, przynoszący ogromną satysfakcję z faktu, że kierujemy tak złożonym i znaczącym projektem." 

Prace nad projektem EagleEye prowadzone są przez Creotech Instruments od roku 2020. Polski satelita obserwacyjny jest częścią programu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, przy udziale Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i wrocławskiej firmy Scanway. 

Satelita EagleEye, ważący około 50 kilogramów, jest oparty na autorskiej technologii HyperSat firmy Creotech, zaprojektowanej do obsługi szerokiego zakresu misji, od technologicznych i naukowych po obserwacyjne i telekomunikacyjne, w tym projekty kosmiczne. Satelita został wyposażony w teleskop optyczny, co dodatkowo zwiększa jego potencjalne możliwości.

"Satelita EagleEye stanowi znaczący postęp w polskich możliwościach kosmicznych, będąc pierwszym zaprojektowanym i zbudowanym polskim satelitą o masie ponad 50 kg. Nasz zespół jest zaszczycony mogąc współpracować z Creotech Instruments przy tej przełomowej misji, która zostanie rozpoczęta za pośrednictwem programu SpaceX Transporter Rideshare. Jesteśmy konsekwentni w naszym zaangażowaniu w umożliwianie dostępu do przestrzeni kosmicznej nowym, silnym graczom w europejskim przemyśle NewSpace i cieszymy się, że możemy odegrać rolę w kwitnącej działalności kosmicznej w Polsce" - powiedział starszy kierownik misji w Exolaunch, Hugh MacLellan.

Niemiecki Exolaunch to firma z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem. W tym czasie wystrzeliła ponad 390 satelitów w ramach 28 misji kosmicznych. Exolaunch realizuje kontrakty startowe dla liderów branży, najbardziej innowacyjnych start-upów na świecie, instytucji badawczych, organizacji rządowych i międzynarodowych agencji kosmicznych.

Z kolei Creotech Instruments jest wiodącym polskim producentem systemów i komponentów satelitarnych. Firma dostarcza własne rozwiązania do renomowanych instytucji badawczych na świecie, takich jak Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) w Genewie, Centrum Badań Ciężkich Jonów GSI oraz Centrum Badawcze DESY w Niemczech. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama