reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© HPE
Nauka i technologie |

HPE zbudował najszybszy w Polsce superkomputer

Hewlett Packard Enterprise (HPE) wybudował superkomputer dla Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH. Jest to najszybsze urządzenie tej klasy w Polsce.

Nowy system nazywa się Helios i jest piątą generacją superkomputera Cyfronetu, opartą na HPE Cray EX. System ma być wykorzystywany przez naukowców (np. do badań z użyciem sztucznej inteligencji) i klientów komercyjnych. 

Helios został podzielony na trzy partycje o różnym przeznaczeniu, które to HPE Blog opisuje następująco:

  • “Partycja CPU oparta na superkomputerze HPE Cray EX, wyposażona w procesory AMD EPYC™ 4. generacji (75 264 rdzeni "Zen 4") i 200 terabajtów pamięci DDR5. Przeznaczona jest do modelowania i symulacji, m.in. w dziedzinach takich jak modelowanie przepływów w turbinach wiatrowych i skrzydłach, crash testy samochodów, medycyna (np. symulacje wiązki w terapii protonowej stosowanej w leczeniu nowotworów).
  • Partycja GPU oparta na superkomputerze HPE Cray EX, wyposażona w 440 układów NVIDIA GH200 Grace Hopper Superchip. Przeznaczona do symulacji komputerowych z wykorzystaniem obrazów w inżynierii materiałowej, fizyce ciała stałego, odkrywaniu leków i trenowaniu AI na dużą skalę, w tym generatywnej sztucznej inteligencji.
  • Partycja „INT” oparta na HPE Cray Supercomputing XD665, przeznaczona do interaktywnej pracy z dużymi zbiorami danych, dostrajania modeli AI i uruchamiania aplikacji wykorzystujących AI do wnioskowania. Wyposażona w 24 procesory graficzne NVIDIA H100 Tensor Core GPU i szybką lokalną pamięć masową NVMe.”

Jak podaje HPE teoretyczna szczytowa wydajność maszyny to 35 petaflopów (cztery razy więcej niż poprzedni system Cyfronetu) i 1,8 eksaflopa dla sztucznej inteligencji. Dla wydajnego chłodzenia i minimalizowania zużycia energii zastosowano technologię bezpośredniego chłodzenia cieczą (DLC).

„Superkomputery stały się platformą pierwszego wyboru dla zastosowań AI, pozwalającą skutecznie trenować modele na dużą skalę. Dzięki nowemu systemowi Helios opartemu na superkomputerze HPE Cray EX, Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH uzyskuje znaczny wzrost mocy obliczeniowej przetwarzania równoległego i specjalnie zaprojektowane, kompleksowe rozwiązania, napędzające badania na dużą skalę. Cieszymy się, że możemy wspierać Cyfronet w jego misji i czekamy na przyszłe postępy, jakich jego społeczność naukowa dokona w wielu dziedzinach” - powiedziała Trish Damkroger, wiceprezes i dyrektor generalna HPC & AI Infrastructure Solutions w HPE.

Dzięki nowemu superkomputerowi Cyfronet będzie w stanie obsłużyć zapotrzebowanie na zasoby obliczeniowe projektów naukowych polskich instytucji publicznych i podmiotów prywatnych, placówek badawczych, samorządów i szpitali.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama