reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Linkoping University
Nauka i technologie |

Goldene nowym, przełomowym materiałem półprzewodnikowym?

Naukowcy ze szwedzkiego Linköping University opracowali materiał wykonany z warstwy złota o grubości jednego atomu, który może odmienić produkcję chipów.

Jest to Goldene, rodzaj "kuzyna" grafenu, cienkiego jak atom materiału wykonanego z węgla, który został opracowany w 2004 roku. Od czasu odkrycia grafenu naukowcy próbowali odtworzyć proces jednowarstwowy z innymi metalami. Złoto okazało się szczególnie trudne.

Jak podaje Linköping na swoim blogu, poprzednie próby stworzenia Goldene nie powiodły się ze względu na "tendencję metalu do zbijania się w grudki" i jego tendencję do zwijania się. Jednak teraz szwedzki zespół wierzy, że pokonał te przeszkody.

"Uważamy, że goldene jest pierwszym wolnostojącym metalem dwuwymiarowym, zgodnie z naszą najlepszą wiedzą", mówi naukowiec zajmujący się materiałami Lars Hultman z Linköping University w Szwecji, który jest częścią zespołu prowadzącego te badania.

Zespół z Linköping uważa, że goldene może być przydatny w takich zastosowaniach, jak konwersja dwutlenku węgla, kataliza generująca wodór, selektywna produkcja chemikaliów o wartości dodanej, produkcja wodoru, oczyszczanie wody, komunikacja i inne.

"Jeśli materiał jest bardzo cienki, dzieje się coś niezwykłego – jak w przypadku grafenu. To samo dzieje się ze złotem. Jak wiadomo, złoto jest zwykle metalem, ale jeśli warstwa złota ma grubość jednego atomu, może stać się półprzewodnikiem", mówi Shun Kashiwaya, badacz z Wydziału Projektowania Materiałów na Uniwersytecie w Linköping.

Aby przygotować goldene, naukowcy zaczęli od materiału zawierającego atomowe monowarstwy krzemu umieszczone pomiędzy węglikiem tytanu. Na wierzch dodali złoto, które dyfundowało do struktury i zamieniło się miejscami z krzemem.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama