reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© evertiq
Analizy |

Chiny zwiększają produkcję chipów

Dzięki wsparciu i ciągłym inwestycjom przemysłowym, produkcja chipów w Chinach w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 40%. Tym samym osiągnęła poziom produkcji 98,1 miliarda sztuk.

South China Morning Post poinformował o wzroście wskazując, że wzrost odzwierciedla przesunięcie Chin w kierunku skupienia się na dojrzałych procesach w obliczu ograniczeń eksportowych. Co więcej, moce wytwórcze w branży chipów stale rosną.

Z kolei Trendforce wskazuje na dane opublikowane przez chińskie Narodowe Biuro Statystyczne. Wynika z nich, że tylko w marcu produkcja chipów w Chinach wzrosła o 28,4%, osiągając rekordowy poziom 36,1 miliarda sztuk.

Znaczące zwiększenie produkcji chipów w Chinach jest częściowo napędzane przez wysoki popyt ze strony branż niższego szczebla. Chodzi m.in. o nowe pojazdy elektryczne. Według danych produkcja tego typu pojazdów w Chinach osiągnęła 9,587 miliona sztuk w 2023 roku. Stanowi to wzrost o 35,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. W pierwszym kwartale 2024 roku odnotowano 29,2% wzrost produkcji nowych aut elektrycznych — do 2,08 miliona sztuk. W pierwszym kwartale tego roku wzrosła także produkcja smartfonów o 16,7%.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami Evertiqa i Trendforce, produkcja chipów w Chinach stale rosła w ciągu ostatnich latach. Ma to bezpośredni związek z powstawaniem fabryk półprzewodników w różnych regionach Kraju Środka. Według Trendforce produkcja chipów wzrosła prawie dwukrotnie w pierwszych trzech miesiącach tego roku w porównaniu do tego samego okresu w 2019 roku.

Stowarzyszenie branżowe SEMI opublikowało pod koniec ubiegłego roku swój globalny raport dotyczący prognoz fabryk. Wtedy stało się jasne, że Chiny chcą zwiększyć swój udział w globalnej produkcji półprzewodników — m.in. dzięki finansowaniu rządowemu i innym sposobom wsparcia. Jak podaje SEMI chińscy producenci chipów mają rozpocząć realizację 18 projektów w 2024 r. Tym samym zwiększą swoje moce produkcyjne z 7,6 miliona półprzewodników miesięcznie (w roku 2023) do planowanych 8,6 miliona półprzewodników miesięcznie w tym roku.

Ze względu na restrykcje nałożone przez Stany Zjednoczone, dotyczące eksportu zaawansowanych technologii chipów i sprzętu do Chin, nowe projekty inwestycyjne w sektorze produkcji półprzewodników koncentrują się na zaawansowanych procesach chipów. Według TrendForce, liczba chińskich fabryk to aktualnie  77. Większość z nich koncentruje się na zaawansowanych procesach.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama