reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Huawei
Przemysł elektroniczny |

Huawei z nowym centrum badawczo-rozwojowym

Chiński gigant technologiczny Huawei buduje nowe centrum badawcze w Szanghaju. Firma chce opracować narzędzia do produkcji chipów, które mogłyby ostatecznie konkurować z narzędziami ASML, Canon i Nikon.

W ten sposób Huawei reaguje na ograniczenia w możliwości nabywania maszyn litograficznych, które są niezbędne do produkcji zaawansowanych chipów. Obecnie chińskie fabryki, z którymi współpracuje Huawei - SMIC i Hua Hong - są ograniczone do importowania tylko litograficznych obsługujących technologię 28 nm.

Nowe centrum badawczo-rozwojowe znajduje się w Qingpu w dzielnicy Szanghaju. Jest częścią ośrodka, który obejmuje jednostkę Huawei zajmującą się projektowaniem chipów, HiSilicon T. Ponadto wydatki Huawei na badania i rozwój osiągnęły rekordowy poziom 22,756 mld USD w 2023 roku.

Huawei był w pewnym sensie "pacjentem zero" w decyzji USA o rozpoczęciu embarga na chipy dla chińskich firm. Gigant technologiczny, który produkuje sprzęt dla infrastruktury 5G, a także produkty konsumenckie, wcześniej współpracował z głównymi kontraktowymi producentami chipów, takimi jak TSMC i GlobalFoundries. Jednak po nałożeniu sankcji zmienił dostawcę na SMIC i inne rodzime firmy.

Pojawiające się doniesienia są tak naprawdę jedynie najnowszymi spekulacjami na temat Huawei i technologii litograficznej. W zeszłym miesiącu Bloomberg poinformował, że firma złożyła patenty na technikę samopoziomującego się poczwórnego wzorcowania (SAQP). Umożliwia to wzorowanie układów tranzystorowych na płytkach krzemowych, co zwykle odbywa się za pomocą EUV.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama