Huawei z nowym centrum badawczo-rozwojowym
Chiński gigant technologiczny Huawei buduje nowe centrum badawcze w Szanghaju. Firma chce opracować narzędzia do produkcji chipów, które mogłyby ostatecznie konkurować z narzędziami ASML, Canon i Nikon.
W ten sposób Huawei reaguje na ograniczenia w możliwości nabywania maszyn litograficznych, które są niezbędne do produkcji zaawansowanych chipów. Obecnie chińskie fabryki, z którymi współpracuje Huawei - SMIC i Hua Hong - są ograniczone do importowania tylko litograficznych obsługujących technologię 28 nm.
Nowe centrum badawczo-rozwojowe znajduje się w Qingpu w dzielnicy Szanghaju. Jest częścią ośrodka, który obejmuje jednostkę Huawei zajmującą się projektowaniem chipów, HiSilicon T. Ponadto wydatki Huawei na badania i rozwój osiągnęły rekordowy poziom 22,756 mld USD w 2023 roku.
Huawei był w pewnym sensie "pacjentem zero" w decyzji USA o rozpoczęciu embarga na chipy dla chińskich firm. Gigant technologiczny, który produkuje sprzęt dla infrastruktury 5G, a także produkty konsumenckie, wcześniej współpracował z głównymi kontraktowymi producentami chipów, takimi jak TSMC i GlobalFoundries. Jednak po nałożeniu sankcji zmienił dostawcę na SMIC i inne rodzime firmy.
Pojawiające się doniesienia są tak naprawdę jedynie najnowszymi spekulacjami na temat Huawei i technologii litograficznej. W zeszłym miesiącu Bloomberg poinformował, że firma złożyła patenty na technikę samopoziomującego się poczwórnego wzorcowania (SAQP). Umożliwia to wzorowanie układów tranzystorowych na płytkach krzemowych, co zwykle odbywa się za pomocą EUV.