reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© google
Przemysł elektroniczny |

Arm, Intel, Google i Meta zagrożą Nvidii?

Branża elektroniczna śledzi rozwój chipów AI niemal z zapartym tchem. Miniony tydzień przyniósł wiadomości, które być może zmienią lub chociaż wpłyną na kierunek dominacji na tym polu — czterech gigantów zaprezentowało własne rozwiązane.

W zeszłym tygodniu Arm, Intel, Google i Meta ogłosili swoje własne rozwiązania, a analitycy branżowi zaczęli zastanawiać, co to oznacza dla Nvidii?

Szacuje się, że Nvidia kontroluje ponad 90% rynku chipów AI, a popyt na jej wiodące na rynku rozwiązania półprzewodnikowe doprowadził firmę do niezwykłego wzrostu. Na początku tego roku firma ogłosiła kwartalne zyski w wysokości 12,3 mld USD. 

Analitycy zastanawiają się jednak nad tym, co stanie się z Nvidią, gdy jej najwięksi klienci zaczną tworzyć własne chipy? Gdzie taki obrót spraw doprowadzi tego giganta projektowego? W samym tylko zeszłym tygodniu byliśmy światkami następujących premier:

  • Arm zaprezentował procesor Ethos-U85 NPU z 4-krotnym wzrostem wydajności i 20% większą energooszczędnością, a także 2 048 jednostkami MAC.
  • Firma Google zaprezentowała procesor Axion - pierwszy procesor oparty na architekturze Arm dla centrów danych. Składa się on z procesora Arm Neoverse V2.
  • Intel zaprezentował akcelerator sztucznej inteligencji Gaudi 3 z 1,5-krotnym wzrostem przepustowości pamięci w porównaniu do swojego poprzednika.
  • Meta wprowadziła na rynek swój najnowszy akcelerator Training and Inference Accelerator (MTIA) v1, który został po raz pierwszy ogłoszony w zeszłym roku. Mówi się, że jest trzy razy bardziej wydajny niż pierwsza wersja.

Wszystkie powyższe firmy eksperymentowały już wcześniej z opracowywaniem własnych rozwiązań, więc ich zapowiedzi nie są niczym nadzwyczajnym. Odzwierciedlają one jednak pragnienie niektórych z największych firm na świecie do zapewnienia sobie większej kontroli nad chipsetami platformy AI.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama