reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© SK Hynix
Biznes |

SK hynix zainwestuje prawie 4 miliardy dolarów w USA

Firma SK hynix podpisała umowę inwestycyjną ze stanem Indiana. Chodzi o inwestycje na kwotę około 3,87 miliarda dolarów w mieście West Lafayette w stanie Indiana. Południowokoreańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją układów elektronicznych ma zbudować tam zaawansowaną fabrykę opakowań i ośrodek badawczo-rozwojowy dla produktów AI.

Kwota inwestycji jest olbrzymia, oczekiwania względem współpracy Koreańczyków i Amerykanów też są duże. Będzie to pierwszy tego typu projekt w Stanach Zjednoczonych. Oczekuje się, że będzie napędzał amerykański łańcuch dostaw rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji. W regionie ma powstać ponad tysiąc nowych miejsc pracy.

3 kwietnia odbyła się uroczyste podpisanie umowy połączone z oficjalnym ogłoszeniem planu współpracy. Już po samej liście gości można wnioskować, że projekt jest wyjątkowy dla obu stron. 

Na podpisaniu umowy pojawili się m.in: gubernator stanu Indiana Eric Holcomb, senator Todd Young, dyrektor Biura Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu Arati Prabhakar, asystent sekretarza handlu Arun Venkataraman, sekretarz handlu stanu Indiana David Rosenberg, prezydent Uniwersytetu Purdue Mung Chiang, Przewodniczący Purdue Research Foundation Mitch Daniels, burmistrz miasta West Lafayette Erin Easter — to oficjele ze Stanów Zjednoczonym. 

Aby oddać powagę sytuacji, koreańska delegacja również przybywała licznie na podpisanie umowy. Obecny był m.in. ambasador Republiki Korei w Stanach Zjednoczonych Hyundong Cho, konsul generalny Republiki Korei w Chicago Junghan Kim, wiceprezes SK Jeong Joon Yu, dyrektor generalny SK hynix Kwak Noh-Jung i szef działu Package & Test Choi Woojin.

W amerykańskim zakładzie SK hynix w stanie Indiana powstanie zaawansowana linia produkcyjna półprzewodników, która pozwoli na masową produkcję pamięci HBM nowej generacji. Czyli  najbardziej wydajnych układów pamięci DRAM (Dynamic Random Access Memory), które są kluczowymi komponentami procesorów graficznych szkolących systemy sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT.

Masowa produkcja ma rozpocząć się już w drugiej połowie 2028 roku. Inwestycja ma również rozwijać kolejne generacje chipów i mieścić zaawansowaną linię badawczo-rozwojową w zakresie opakowań. Lokalizacja została wybrana nieprzypadkowo. 

Przede wszystkim Koreańczycy dostrzegli rozbudowaną infrastrukturę produkcyjną i ekosystem badawczo-rozwojowy Indiany. Nie bez znaczenia był też czynnik ludzki. Lokalni eksperci i talenty z uniwersytetu Purdue z całą pewnością znajdą zatrudnienie w koreańskim zakładzie. SK hynix zdecodował się na stan Indiana także ze względu na bardzo silne wsparcie ze strony władz stanowych i lokalnych.

"Indiana jest światowym liderem w dziedzinie innowacji i wytwarzania produktów, które będą napędzać naszą przyszłą gospodarkę, a dzisiejsza wiadomość jest tego pozytywnym dowodem" - powiedział gubernator stanu Indiana Eric Holcomb. "Jestem bardzo dumny, że mogę oficjalnie powitać SK hynix w stanie Indiana i jesteśmy pewni, że to nowe partnerstwo wzmocni region Lafayette-West Lafayette, Uniwersytet Purdue i stan Indiana w perspektywie długoterminowej. Ten nowy zakład innowacji i pakowania półprzewodników nie tylko potwierdza rolę stanu w sektorze zaawansowanych technologii, ale jest także kolejnym olbrzymim krokiem naprzód w rozwoju innowacji i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, stawiając Hoosiers na czele krajowych i globalnych postępów" - zakończył polityk.

Senator Stanów Zjednoczonych Todd Young, kluczowy orędownik projektu nie krył ekscytacji. Jest przekonany, że za kilka lat SK hynix będzie rozpoznawalna w Indianie i całych Stanach Zjednoczonych.  

“Ta niesamowita inwestycja pokazuje ich zaufanie do pracowników Hoosier i cieszę się, że mogę powitać ich w naszym stanie. Ustawa CHIPS i Science Act otworzyła drzwi na nowe inicjatywy i inwestycje — przez które Indiana była w stanie przejść. Firma SK hynix pomoże budować naszą zaawansowaną technologicznie przyszłość" - powiedział senator Todd Young.

Firma planuje też współpracę z Uniwersytetem Purdue i Ivy Tech Community College. Celem współpracy będzie opracowanie programów szkoleniowych i interdyscyplinarnych programów nauczania. Takie podejście pozwoli na szybki rozwój zaawansowanej technologicznie kadry i napływu nowych talentów.

"SK hynix jest światowym pionierem i zdecydowanym liderem na rynku układów pamięci dla sztucznej inteligencji. Ta przełomowa inwestycja odzwierciedla ogromną siłę naszego stanu i uniwersytetu w dziedzinie półprzewodników, sprzętowej sztucznej inteligencji i sektora zaawansowanych technologii. Jest to również przełomowy moment dla zakończenia łańcucha dostaw gospodarki cyfrowej w naszym kraju poprzez zaawansowane pakowanie chipów". Zlokalizowany w Purdue Research Park, największy tego typu obiekt na amerykańskim uniwersytecie będzie się rozwijał i odnosił sukcesy dzięki innowacjom — powiedział prezydent Uniwersytetu Purdue Mung Chiang.

W międzyczasie SK hynix planuje wspierać pracę Purdue Research Foundation i innych lokalnych organizacji non-profit i charytatywnych poprzez nawiązywanie relacji partnerskich, które zapewniają rozwój społeczności, możliwości rozwoju i szkolenia liderów.

Na czas realizacji inwestycji — czyli do 2028 roku — SK hynix planuje wspierać pracę Purdue Research Foundation i innych lokalnych organizacji non-profit i charytatywnych. Koreańczycy chcą budować partnerskie relacje, które zapewniają rozwój całej społeczności. Poprzez gruntowne zadomowienie się w USA Koreańczycy widzą możliwości rozwoju, identyfikację i szkolenia dla przyszłych liderów.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama