reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© stuartmiles dreamstime.com
Analizy |

Polska patentami stoi?

Europejski Urząd Patentowy (European Patent Office) napisał w najnowszym raporcie, że w 2023 roku innowacje w technologiach cyfrowych i czystej energii zwiększyły w Europie popyt na patenty, a firmy i wynalazcy złożyli rekordową liczbę wniosków patentowych.

Z najnowszych danych wynika, że w 2023 roku firmy i wynalazcy złożyli w Europejskim Urzędzie Patentowym łącznie 199 275 wniosków, co stanowi nie tylko wzrost o 2,9% w porównaniu z rokiem poprzednim, ale również rekord. Wynik ten, jak podaje EPO, nastąpił po wzroście o 2,6% w 2022 r. i o 4,7% w 2021 r.

"Nasz najnowszy Indeks Patentowy pokazuje, że w 2023 r. innowacje wciąż tętniły życiem na całym świecie" – powiedział prezes EPO António Campinos, komentując raport. "EPO powierzono rozpatrzenie większej liczby wniosków niż kiedykolwiek wcześniej, co świadczy zarówno o atrakcyjności europejskiego rynku technologicznego, jak i wysokiej jakości naszych produktów i usług. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie coraz częściej korzystają z patentów, a udział zgłoszeń od MŚP osiągnął najwyższy poziom w ubiegłym roku. Firmy te mogą teraz również korzystać z nowego jednolitego patentu, który znacznie poprawia środowisko dla innowacji w Europie, zapewniając prostszą i bardziej opłacalną alternatywę dla innowatorów, którzy chcą chronić swoje wynalazki i wprowadzać je na rozległy rynek UE". 

Z danych EPO wynika, że prym w zgłoszeniach patentowych w ubiegłym roku wiodły komunikacja cyfrowa (obejmująca technologie związane z sieciami komórkowymi), technologia medyczna oraz technologia komputerowa. Jednak największy wzrost zanotowano w przypadku maszyn elektrycznych i aparatury, a 12,2% skok względem 2022 roku zaobserwowano w przypadku energii, która obejmuje wynalazki związane z technologiami czystej energii, w tym z bateriami (+28%). Niemal 6% wzrost (5,9%) odnotowano natomiast w zgłoszeniach patentowych dotyczących biotechnologii.

Kto składa zgłoszenia patentowe w Europie?

W 2023 roku w Europejskim Urzędzie Patentowym największą ilość wniosków patentowych złożyli przedstawiciele Stanów Zjednoczonych (48 155). Na drugim miejscu uplasowały się Niemcy - 24 966, co czyni ich europejskimi dominatorami o silnej pozycji na skalę globalną. Podium zamyka Japonia z  21 520 wnioskami. Tuż za nimi znalazły się Chiny z 20 735 wnioskami patentowymi złożonymi w EPO. Wynik ten wyraźnie pokazuje, że choć mowa o europejskiej instytucji, to nie Europejczycy wiodą prym, jeśli chodzi o innowacje na Starym Kontynencie. Potwierdza to również piąte miejsce, które zajęła Korea Południowa wynikiem już odbiegającym od czołówki - 12 575 wniosków patentowych.

Drugim krajem europejskim pod względem wniosków okazała się Francja. Jednak ilość 10 814 aplikacji pozwoliła jej na zajęcie dopiero szóstego miejsca. Następnie uplasowały się Szwajcaria (9 410), Niderlandy (7 033) i Wielka Brytania (5 918). Pierwszą dziesiątkę zamknęła Szwecja złożeniem 5 139 wniosków patentowych. 

Ostatnia z regionu DACH Austria (2 355) zajęła 14 miejsce, plasując się pomiędzy Belgią (2 547) i Finlandią (2 336). 

Polska zajęła odległe, 25 miejsce. Z raportu wynika, że z Polski wpłynęło ledwie 671 wniosków. Należy jednak podkreślić, że był to wzrost o 10,5% względem 2022 roku. Miejsce przed nami zajęła Norwegia (697), a tuż za nami Turcja (607). Nasi południowi sąsiedzi - Czesi wypadli w zestawieniu jeszcze słabiej (241 wniosków). Zestawienie zamyka Chorwacja 51 aplikacjami (wzrost o 59,4%) z Cyprem (53) i Słowacją (56) plasującymi się tuż przed nią. 

Z raportu wynika, że łączna liczba wniosków patentowych pochodzących z 39 państw członkowskich EPO wzrosła w 2023 r. o 1,8% (85 748 wniosków). Równocześnie urząd podkreśla, że około 43% wszystkich zgłoszeń pochodziło od firm i wynalazców z państw członkowskich, a 57% spoza Europy.

„Liczba wniosków patentowych pochodzących z 39 państw członkowskich EPO ponownie wzrosła w 2023 r. (85 748 wniosków, +1,8%). Europejskie firmy odnotowały ponadprzeciętny wzrost w dziedzinie komunikacji cyfrowej (+10,7%), biotechnologii (+6,4%), technologii komputerowych (+4,2%) i pomiarów (+4,0%)” — pisze EPO w raporcie.  

Kto na szczycie wśród wnioskodawców?

Z raportu EPO możemy również dowiedzieć, że wiodącym wnioskodawcą w urzędzie było po raz kolejny Huawei. Tuż za chińską firmą uplasowali się Samsung, LG, Qualcomm oraz Ericsson. W pierwszej dziesiątce firm nie znalazło się dużo tych z Europy — jedynie cztery, poza tym wspomnieć należy o dwóch kolejnych z Korei Południowej, dwóch z USA oraz po jednej z Chin i Japonii.

„W 2023 r. 23% zgłoszeń patentowych do EPO pochodzących z Europy zostało złożonych przez indywidualnego wynalazcę lub małe lub średnie przedsiębiorstwo (zatrudniające mniej niż 250 pracowników). Kolejne 8% pochodziło od uniwersytetów i publicznych organizacji badawczych. W ramach stałego wsparcia dla mniejszych podmiotów EPO ogłosił nowe obniżki opłat od 1 kwietnia 2024 r. dla mikroprzedsiębiorstw, osób fizycznych, organizacji non-profit, uniwersytetów i publicznych organizacji badawczych” — pisze EPO.

Wielu wynalazców, innowatorów oraz przedstawicieli branży elektronicznej będzie można spotkać 12 czerwca w Krakowie podczas Evertiq Expo. Rejestracja na wydarzenie już ruszyła!


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama