reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© BYD
Analizy |

Spadek sprzedaży elektryków BYD. Tesla ponownie numerem jeden

BYD poinformował o swoich wynikach sprzedaży w pierwszym kwartale 2024 roku. Firma z Państwa Środka zanotowała spadek rzędu 43% w porównaniu z czwartym kwartałem 2023 r. Tym samym to amerykańska Tesla jest w tym kwartale firmą, która sprzedaje najwięcej samochodów elektrycznych na świecie.

Firma BYD, największy chiński producent pojazdów elektrycznych (EV) poinformowała, że sprzedała dokładnie 300 114 pojazdów elektrycznych w pierwszym kwartale tego roku. Z komunikatu giełdowego można też wyczytać, że rekordowym był czwarty kwartał 2023 roku - wtedy to chiński producent aut sprzedał ich 526 409 sztuk. Chińczycy wyprzedzili wtedy Amerykanów. Sprzedaż aut BYD w pierwszym kwartale 2024 wzrosła o 13,4% w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.

Mimo to, porównując czwarty kwartał 2023 roku i pierwszy 2024 widać znaczący spadek sprzedaży BYD. Nie oznacza, że Tesla może świętować. Amerykańska firma sprzedała w 2024 roku 386 810 elektrycznych aut. To 20,2% mniej niż w ostatnim kwartale 2023 roku. I 8,5% mniej niż w tym samym okresie przed rokiem.

Obie firmy spodziewają się spowolnienia wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych w Chinach. Eksperci wskazują, że krótkotrwała dominacja BYD wynikała jedynie z krajowych obniżek cen. A nie długofalowego trendu.

Spadek sprzedaży wynika z niższego popytu i spowolnienia na rynku chińskim, gdzie lokalni rywale, na czele z BYD, prowadzą wojnę cenową. Odzyskanie przez Teslę palmy pierwszeństwa w sprzedaży elektryków pokazuje jednak, że globalna pozycja amerykańskiej firmy nie jest łatwa do podważenia. W odpowiedzi na wojnę cenową, którą Tesla rozpoczęła na początku ubiegłego roku w Chinach, BYD od lutego obniżył ceny najnowszych modeli o 5%-20% w stosunku do poprzednich wersji.

W ubiegłym tygodniu BYD wyznaczył sobie cel sprzedaży na rok 2024. Chińczycy są bardzo ambitni i celują w 3,6 miliona sprzedanych aut. Jeżeli założenia się sprawdzą będzie to oznaczać 20% wzrost w porównaniu z rekordową sprzedażą w roku ubiegłym -  podała agencja Reutersa.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama