reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Chalmers
Przemysł elektroniczny |

UE i Norwegia zacieśniają współpracę

Unia Europejska i Norwegia mają zacieśniać współpracę w zakresie produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych. Maros Sefcovic, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i Jan Christian Vestre, norweski minister handlu i przemysłu podpisali porozumienie, na mocy którego obie strony zamierzają współpracować m. in. nad rozwojem nowych baterii.

Jak donosi AFP, celem porozumienia jest również ustanowienie bezpiecznych łańcuchów dostaw surowców krytycznych i metali. UE i Norwegia chcą promować projekty wydobycia surowców na lądzie i zwiększyć badania nad recyklingiem odpadów elektronicznych. Obie strony dążą do opracowania wspólnych standardów środowiskowych i społecznych oraz do współpracy w zakresie finansowania.

UE chce zmniejszyć swoją zależność w zakresie dostaw ważnych surowców od dostawców takich jak Chiny i planuje dalsze partnerstwa z krajami takimi jak Rwanda. Do 2040 r. UE chce również pokryć co najmniej 10% swojego zapotrzebowania na ważne materiały z własnego wydobycia.

Norwegia posiada duże złoża miedzi, litu, niklu i metali ziem rzadkich, w większości leżących pod dnem morskim. W styczniu parlament w Oslo zdecydował o otwarciu części norweskiego dna morskiego dla górnictwa głębinowego.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama