reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Creotech Instruments
Przemysł elektroniczny |

Polski satelita EagleEye przełomowym projektem dla sektora kosmicznego?

Creotech Instruments oznajmił na swojej stronie internetowej, że w 2024 roku polski satelita o nazwie EagleEye, stworzony przez Creotech we współpracy z firmą Scanway i Centrum Badań Kosmicznych PAN, zostanie wysłany na orbitę okołoziemską. EagleEye opiera się na platformie HyperSat, umożliwiającej różnorodne misje kosmiczne i przyspieszającą proces komercjalizacji. Jest to pierwszy polski satelita o masie przekraczającej 50 kg, co umożliwia Polsce dołączenie do małego grona państw posiadających zdolności do tworzenia zaawansowanych systemów kosmicznych.

EagleEye będzie operować na bardzo niskiej orbicie, co zapewni lepsze obrazowanie Ziemi, ale wymaga pokonania technicznych wyzwań związanych z obecnością atmosfery na tej wysokości. Satelita przechodzi obecnie ostatnie testy i przeglądy, aby spełnić standardy SpaceX, z którego rakietą zostanie wyniesiony na orbitę.

Creotech Instruments, jako lider konsorcjum, odpowiada za przygotowanie misji EagleEye, w tym integrację satelity i wyniesienie go na orbitę we współpracy z ExoLaunch i SpaceX. Platforma HyperSat, na której bazuje EagleEye, cechuje się modularnością, umożliwiającą dostosowanie się do różnych misji. Creotech planuje skalowanie platformy, aby obsługiwać satelity o masie do 200 kg.

HyperSat już cieszy się zainteresowaniem klientów, m.in. niemiecka firma OHB i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), która powierzyła Creotech Instruments misję związana z mapowaniem zasobów naturalnych Księżyca. Platforma ta również ma znaczenie w projekcie Europejskiego Funduszu Obronności REACTS i dla krajowych misji, takich jak PIAST.

Raport firmy BryceTech pokazuje, że w 2022 roku 96% obiektów wysłanych w kosmos to małe satelity. Rynek małych satelitów osiągnął wartość 30 mld dolarów w latach 2013-2022 i prognozowana jest dalsza dynamiczna jego rozbudowa do 2032 roku. Małe satelity oferują tanie rozwiązania przy zachowaniu funkcjonalności większych, co przyczynia się do ich rosnącego znaczenia w różnych obszarach, takich jak obserwacja Ziemi czy łączność radiowa.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama