reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Warszawska - Centrum Zaawansowanych Materialow i Technologii CEZAMAT
Nauka i technologie |

Politechnika Warszawska rozwinie technologię terahercową

Projekt „Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA2” został jednym z laureatów programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i otrzymał grant w wysokości 30 mln zł. Jego realizacją zajmą się uczeni prof. Wojciech Knap i prof. Marek Potemski w laboratoriach Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła zwycięzców programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). Wśród laureatów jest Politechnika Warszawska z projektem „Centrum Badań i Zastosowań CENTERA2”.

„Celem projektu CENTERA2 jest stworzenie na Politechnice Warszawskiej jednego z najlepszych w Europie zespołów badawczych zajmujących się technologiami THz. W ramach projektu powstaną cztery zespoły, skupiające się m.in. na badaniach (…) rozwoju nowych urządzeń i systemów pod kątem transferu technologii i komercjalizacji. Ten ostatni dział jest szczególnie ważny, ponieważ projekt CENTERA2 ma za zadanie przede wszystkim skupienie się na praktycznym zastosowaniu fal terahercowych” – czytamy na stronie pw.edu.pl.

Przy projekcie CENTERA2 zatrudnienie znajdzie około trzydziestu naukowców. Pracami pokieruje autorytet w dziedzinie fal terahercowych prof. Wojciecha Knap. Liderem zespołu badawczego będzie prof. Marek Potemski uznany ekspert w dziedzinie fizyki niskowymiarowych materiałów półprzewodnikowych.

Fale terahercowe w przyszłości powinny zastąpić wysłużoną technologię fal rentgenowskich. Badania dowodzą, że fale terahercowe nie są tak szkodliwe dla zdrowia. W nowej technologii upatruje się również zastosowań telekomunikacyjnych. Im większa częstość nośna tym większa prędkość przesyłania danych. 

Jednak zanim ta technologia stanie się ogólnodostępna, naukowcy muszą stawić czoła wielu wyzwaniom. Chodzi przede wszystkim o obniżenie kosztów produkcji.

„Jednym z największych problemów w zakresie fal terahercowych jest brak tanich i efektywnych źródeł oraz detektorów. Obniżenie kosztów produkcji takich urządzeń może być osiągnięte dzięki rozwojowi i wytwarzaniu innowacyjnych półprzewodnikowych technologii wysokoczęstościowych (terahercowych) opartych na krzemie czy azotku galu. Myślę, że w Polsce mamy możliwości, aby rozwijać tę technologię” – tłumaczy prof. Wojciech Knap.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama