reklama
reklama
reklama
reklama
© Omdia
Analizy |

Popyt na chipy AI utrzymuje się na niskim poziomie

Nowe badania przeprowadzone przez Omdia ujawniają, że choć popyt na chipy AI rośnie, to transakcje na nie pozostają na niskim poziomie – a producenci chipów przejmują rolę głównych nabywców.

Informacje te zostały opracowane w ramach drugiej edycji badania Omdia's AI Processors Mergers & Acquisitions Tracker, które co pół roku monitoruje aktywność w zakresie fuzji i przejęć z udziałem najważniejszej grupy głównych firm technologicznych zajmujących się infrastrukturą AI i krzemem na całym świecie.

Omdia twierdzi, że liczba transakcji pozostaje na niskim poziomie w porównaniu z boomem w 2021 r., a głównymi nabywcami okazały się firmy z branży hiperskalerów i półprzewodników. W 1 kwartale 2023 r. miało miejsce tylko jedno przejęcie z udziałem hiperskalera, w porównaniu z 17 takimi transakcjami w 2021 roku. Jednak najczęściej spotykaną transakcją pozostaje kupno przez hiperskalera firmy zajmującej się aplikacjami. Omdia stwierdza jednak, że rynek stopniowo się umiędzynaradawia, a odsetek firm działających całkowicie poza Stanami Zjednoczonymi nieznacznie wzrasta.  

Podmioty przejmujące AI według branż

"W ujęciu firmowym IBM to największy nabywca spółek, który utrzymuje stałą dynamikę około jednego przejęcia na kwartał. W tej edcyji zauważamy, że uwaga Big Blue przeniosła się z usług, a w szczególności firm konsultingowych, na oprogramowanie, podczas gdy Microsoft - niegdyś największy nabywca - całkowicie zaprzestał działalności w 2023 roku. Apple, który trzymał się na uboczu, powrócił na rynek z trzema ofertami w 2023 r., pierwszymi od 1 kwartału 2022 r." – mówi Alexander Harrowell, główny analityk Omdia ds. zaawansowanych obliczeń, w komunikacie prasowym.

Pan Harrowell kontynuuje, że jak dotąd nie zaobserwowano wielu wycofań wśród startupów zajmujących się sprzętem AI, które zostały sfinansowane w latach 2018-2019, chociaż z trudem radziły sobie z Nvidią.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2