reklama
© TrendForce
Analizy |

TSMC wciąż niekwestionowanym liderem foundry

Najnowszy raport TrendForce wykazał, że w 2023 r. globalne przychody branży foundry wyniosły 117,47 mld USD, przy dominującym 60% udziale TSMC.

Jednak, jak wskazuje TrendForce, oczekuje się, że wartość ta wzrośnie do około 131,65 mld USD w 2024 r., wraz ze wzrostem udziału TSMC do 62%. TSMC jest nie tylko liderem pod względem przychodów, ale również strategicznie wybrał Stany Zjednoczone, Japonię i Niemcy jako kluczowe lokalizacje dla swoich zaawansowanych i dojrzałych fabryk. Japonia rozwija się w najszybszym tempie, a niektóre projekty nawet wyprzedzają harmonogram.

Otwarcie fabryki TSMC w Kumamoto (JASM) w Japonii w dniu 24 lutego oznacza uruchomienie pierwszej lokalizacji produkcyjnej TSMC w Japonii (Fab-23), co sygnalizuje ważny krok w przyszłość. Analitycy TrenForce prognozują, że całkowita wydajność zakładu osiągnie solidne 40-50 tys. wafli miesięcznie (wpm), koncentrując się głównie na procesach 22/28 nm z domieszką 12/16 nm, torując drogę do kolejnej fazy ekspansji Kumamoto.

Więcej niż można dostrzec – nowa era półprzewodników w Japonii

Dzięki takim firmom jak TEL, JSR, SCREEN, SUMCO i Shin-Etsu, Japonia ma silną pozycję w sektorach wyższego szczebla przemysłu półprzewodnikowego, co daje temu krajowi wyraźną przewagę w przyszłości. TrendForce przewiduje, że Kyushu, Tohoku i Hokkaido staną się trzema japońskimi potęgami półprzewodnikowymi, przy czym Kyushu stanie się najbardziej zaawansowane ze względu na obecność fabryki TSMC w Kumamoto. Dzięki odważnemu skupieniu się na procesie 2 nm, Rapidus z Hokkaido ma na celu promowanie ekspansji gospodarczej. Dzięki połączonym wysiłkom naukowców, rządu i przemysłu, Japonia ma zamiar stworzyć kompletny ekosystem produkcji półprzewodników.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, TSMC ma znacznie większe plany wobec Japonii niż tylko jedna fabryka. Na początku tego roku tajwański gigant foundry oświadczył, że zamierza zbudować drugą fabrykę w Kumamoto. Zgodnie z obecnym harmonogramem, TSMC spodziewa się rozpocząć budowę drugiej fabryki do końca tego roku, a komercyjna produkcja ma rozpocząć się pod koniec 2027 roku.

Podczas ceremonii otwarcia pierwszej fabryki TSMC w Japonii, Morris Chang, dyrektor generalny TSMC, stwierdził: "Wierzę, że ta fabryka poprawi odporność dostaw chipów dla Japonii i świata. Będzie to również początek renesansu produkcji półprzewodników w Japonii".

TSMC chce odegrać ważną rolę w tym "renesansie", ponieważ planuje łącznie budowę trzech fabryk w tym kraju. Po drugiej fabryce w Kumamoto, firma zamierza zlokalizować trzecią fabrykę w Japonii, która podobno miałaby skupić się na procesach 6/7 nm, które ostatecznie doprowadziłyby do technologii 5 nm lub 3 nm.

TrendForce wskazuje, że walka o trzecią lokalizację fabryki TSMC wciąż trwa; inne miasta Kyushu, takie jak Fukuoka i być może Osaka w regionie Kansai, to poważni pretendenci.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2