reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Teltonika
Przemysł elektroniczny |

Litewska firma będzie rozwijać chipy

Teltonika, litewska grupa spółek high-tech, wzmacnia swój zespół ds. projektów półprzewodnikowych. W nadchodzących miesiącach zatrudni około 20 specjalistów, którzy przyczynią się do realizacji jednego z najbardziej ambitnych projektów technologicznych na Litwie – stworzenia sektora chipów półprzewodnikowych.

Takiego kroku można było się spodziewać, ponieważ pod koniec 2023 r. Teltonika zakończyła pierwszą fazę współpracy technologicznej z partnerami z tajwańskiego Industrial Technology Research Institute (ITRI). Wraz z rozpoczęciem drugiego etapu, grupa firm planuje zaprojektować nowe zakłady, a także uzyskać pozwolenia na budowę do końca 2025 roku.

"Konsekwentnie realizujemy trzy kamienie milowe określone w umowie o współpracy technologicznej. Pierwszy rok poświęciliśmy na studium wykonalności, które w pełni zbadało nasze możliwości w zakresie projektowania chipów półprzewodnikowych, produkcji, montażu, testowania i produkcji modułów mocy. Obecnie przechodzimy do etapu projektowania fabryk półprzewodników. Jest to skomplikowane zadanie obejmujące wiele różnych procesów technologicznych, inżynieryjnych i środowiskowych. W związku z tym poszukujemy blisko dwóch tuzinów nowych pracowników, którzy wniosą do naszego zespołu niezbędne kompetencje" – mówi Ernestas Zdaniauskis, wiceprezes ds. innowacji i rozwoju biznesu Teltonika IoT Group, w komunikacie prasowym.

Teltonika ogłosiła już pierwsze nabory na nowe stanowiska. Litwini aktywnie poszukują inżynierów produkcji i montażu chipów, inżynierów infrastruktury zakładu, inżynierów ds. zaopatrzenia, inżynierów ds. ochrony środowiska, projektantów tranzystorów mocy, modułów mocy i projektów typu system-in-package (SiP) oraz kierownika projektu dla projektów napędów o zmiennej częstotliwości. Przygotowując się do planów utworzenia fabryk chipów półprzewodnikowych, Teltonika zatrudni około 20 nowych pracowników.

W komunikacie prasowym firma podkreśliła, że oczekuje na zgłoszenia od litewskich specjalistów, Litwinów pracujących za granicą oraz specjalistów z innych krajów, którzy mają doświadczenie w branży półprzewodników. Aby zapewnić pomyślny rozwój projektów półprzewodnikowych na Litwie, niektórzy pracownicy pojadą na Tajwan, aby zaczerpnąć wiedzę od ekspertów branżowych i zdobyć niezbędne umiejętności oraz know-how w zakresie technologii opracowanych przez tajwańskich partnerów.

Zgodnie ze strategią, Teltonika zamierza uruchomić w Wilnie nowe obszary działalności, takie jak projektowanie układów półprzewodnikowych, produkcja, montaż, testowanie i produkcja modułów mocy. 

Co najważniejsze, jeśli współpraca z ITRI będzie przebiegała pomyślnie, to Teltonika będzie dążyła do utworzenia w Wilnie nawet 2 000 miejsc pracy dla specjalistów w dziedzinie chipów półprzewodnikowych.

Tektonika podaje, że szczegółowe projekty technologiczne i pozwolenia na budowę mają zostać sfinalizowane w ciągu najbliższych 18-24 miesięcy, podczas gdy budowa wszystkich zakładów półprzewodnikowych oraz instalacja i uruchomienie niezbędnego sprzętu może zająć kolejne dwa lata. 

Należy dodać, że zgodnie z umową o współpracy technologicznej pomiędzy Teltoniką i ITRI, projekty chipowe na Litwie mają zostać ukończone do końca 2027 roku.

Kompleks zakładów półprzewodnikowych ma powstać w parku technologicznym Teltonika High-Tech Hill w Liepkalnis w Wilnie, gdzie w ciągu pięciu lat planowana jest budowa około dziesięciu nowych obiektów produkcyjnych i administracyjnych. W tym roku Teltonika zakończy budowę dwóch nowych fabryk w parku technologicznym: „najnowocześniejszej w Europie fabryki płytek PCB” oraz nowego zakładu montażu elektroniki, które zostaną uruchomione na początku 2025 roku. 

Całkowita wartość inwestycji w park technologiczny Teltonika High-Tech Hill szacowana jest na około 3,7 mld euro w ciągu dziesięciu lat. Zatrudnienie znajdzie w nim około 6 000 osób.

Teltonika to szybko rozwijająca się litewska grupa firm high-tech z biurami w 21 krajach na całym świecie, zatrudniająca około 2 500 osób.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2