reklama
reklama
reklama
© pexels stephen leonardi
Przemysł elektroniczny |

Szwajcaria ogłasza trzyletni program SwissChips

Ten europejski neutralny kraj zaprezentował swój najnowszy program o łącznej wartości 38 milionów USD, którego celem jest pobudzenie badań i innowacji w dziedzinie półprzewodników, mikroelektroniki i projektowania układów scalonych.

Szwajcaria zdecydowała się podjąć konkretne działaby, by pobudzić na rodzimym rynku badania, rozwój oraz produkcję układów scalonych. Na taką decyzję wpłynął wzmożony ruch w kierunku "cyfrowej suwerenności" obserwowany na całym świecie. Szwajcaria nie jest jednak członkiem UE, dlatego nie może korzystać z unijnych programów, takich jak Horyzont i nowy program Cyfrowa Europa. Musi również konkurować ze zwiększoną działalnością on-shoringową USA, Chin i Indii.

Z tych też względów powołano inicjatywę SwissChips. Zainicjowały ją Departament Edukacji, Badań Naukowych i Innowacji (SERI), Szwajcarskie Centrum Elektroniki i Mikroelektroniki (CSEM), EPFL oraz ETH Zurich. SwissChips będzie działać przez trzy lata, przy czym SERI wniesie 29 mln USD, a pozostali interesariusze 9 mln USD.

Założyciele SwissChips twierdzą, że z ich infrastruktury i technologii będą mogły korzystać wszystkie szwajcarskie uniwersytety, politechniki oraz instytucje badawcze.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-2