USA zainwestuje 5 mld USD w badania nad półprzewodnikami
Administracja Bidena nie ustaje w ogłaszaniu kolejnych programów wsparcia dla branży układów scalonych. Najnowszy z nich dotyczy sfinansowania nowego Narodowego Centrum Technologii Półprzewodnikowych (NSTC).
W oświadczeniu prasowym amerykański rząd poinformował, że zamierza zainwestować ponad 5 mld USD w badania związane z półprzewodnikami, rozwój i potrzeby kadrowe, w tym utworzenie NSTC. Działania te mają na celu skrócenie czasu i obniżenie kosztów komercjalizacji nowych technologii, zwiększenie bezpieczeństwa narodowego oraz stworzenie nowych miejsc pracy.
Ruch ten jest częścią strategii związanej z ustawą CHIPS and Science Act, która ma na celu odzyskanie przez Stany Zjednoczone utraconej pozycji. Pomimo tego że półprzewodniki wynaleziono w USA, to obecnie Ameryka produkuje mniej niż 10% światowej podaży i nie wytwarza nawet żadnego z najbardziej zaawansowanych chipów.
Program badawczo-rozwojowy CHIPS obejmuje łączne finansowanie w wysokości 11 mld USD na realizację czterech programów: NSTC, National Advanced Packaging Manufacturing Program (NAPMP), CHIPS Metrology Program oraz CHIPS Manufacturing USA Institute.
NSTC będzie zarówno zrzeszać, jak i wspierać rząd, przemysł, siłę roboczą, klientów, dostawców, instytucje edukacyjne, przedsiębiorców i inwestorów, by pomóc w zwiększeniu tempa powstawania i wprowadzania nowych innowacji.
Do kluczowych celów ogłoszonych przez Biały Dom należą:
- Utworzenie Narodowego Centrum Technologii Półprzewodnikowych: planowane jako konsorcjum publiczno-prywatne;
- Inwestycje w pracowników branży półprzewodników: przeznaczenie setek milionów dolarów na wysiłki związane z siłą roboczą, w tym utworzenie Centrum Doskonałości Siły Roboczej;
- Inwestycje w inicjatywy takie jak CHIPS Manufacturing USA Institute oraz zaawansowane pakowanie podłoży i materiałów podłoża w celu wspierania produkcji półprzewodników i innowacji;
- Inwestycje w regionalne ekosystemy innowacji i wyznaczenie regionalnych centrów technologicznych skoncentrowanych na produkcji półprzewodników.