reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© SMIC
Biznes |

Przychody SMIC spadły niemal o 1 mld USD w 2023 r.

Największa chińska firma produkująca chipy, SMIC, borykała się z trudnościami w 2023 r., kiedy to jej sprzedaż spadła do 6,32 mld USD z 7,27 mld USD odnotowanych rok wcześniej.

Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) jest czołowym chińskim producentem chipów na zlecenie, ale w ubiegłym roku firma ucierpiała w wyniku połączenia słabego globalnego popytu, intensywnej konkurencji, wysokiego poziomu zapasów i amerykańskich sankcji.

Konsekwencją okazały się słabe wyniki roczne. Przychody spadły o prawie 1 mld USD, podczas gdy zysk netto spadł o 50,4% do 902,5 mln USD. Jedynym pozytywnym akcentem były wyniki za czwarty kwartał, w którym przychody wzrosły o 3,5% rok do roku do 1,68 mld USD.

Sankcje USA mocno uderzyły w SMIC, który został umieszczony na czarnej liście handlowej USA w 2020 r. jako potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, a następnie stracił grunt na bardziej zaawansowanym końcowym rynku. Niemniej jednak, jak wynika z najnowszego artykułu Financial Times, SMIC może być na dobrej drodze, by jeszcze w tym roku rozpocząć masową produkcję procesorów w technologii 5 nm. Mówi o tym jego główny klient – Huawei, który będzie wykorzystywał chipy w swoich procesorach AI oraz smartfonach.

Taki obrót sprawy oznaczałby wzrost. Segment smartfonów był bowiem ważnym obszarem dla SMIC. Doprowadził on do wzrostu firmy w czwartym kwartale o prawie 5% kwartał do kwartału, głównie dzięki sprzedaży linii Huawei Mate 60, która podobno wykorzystywała proces produkcyjny SMIC drugiej generacji klasy 7 nm.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2