reklama
reklama
reklama
© Creotech Instruments
Przemysł elektroniczny |

Creotech Instruments jedyną polską spółką w projekcie MESEO

Creotech Instruments poinformowało o rozpoczęciu pracy w międzynarodowym projekcie MESEO, którego celem jest opracowanie, prototypowanie oraz demonstracja satelitarnego systemu obserwacji Ziemi nowej generacji wykorzystującego masowe przetwarzanie danych na satelicie. Jak wskazuje polska spółka w komunikacie, jej zadaniem jest dostarczenie oraz integracja platformy satelitarnej HyperSat z teleskopem firmy Satlantis, o rozdzielczości mniejszej niż 1 m.

Ponadto, pisze Creotech, HyperSat będzie komunikować się z segmentem naziemnym dostarczanym przez lidera projektu, firmę GMV, a także z satelitarnym komputerem przetwarzania obrazu wykorzystującym algorytmy AI od spółki Ubotica.

Polska spółka traktuje dołączenie do grona międzynarodowych podmiotów w projekcie MESEO jako ważny element rozwoju swojej autorskiej platformy HyperSat, która zostanie dostosowana do nowych wymagań i poszerzy funkcjonalność o przetwarzanie obrazu na orbicie z wykorzystaniem AI. Równocześnie podkreśla, że proces integracji platformy oraz wymiana wiedzy z partnerami pozwolą w przyszłości na rozwój produktów spółki wykorzystujących zaawansowane algorytmy przetwarzania danych. 

W międzynarodowy projekt MESEO zaangażowało się 9 partnerów z 7 różnych krajów. Oprócz polskiego Creotech Instruments są to:

  • hiszpański GMV (lider),
  • francuski Airbus, 
  • Ubotica, 
  • Resolvo, 
  • Satlantis, 
  • Sistema, 
  • Uniwersytet w Ferrarze,
  • Sovity.

Zakończenie projektu powinno nastąpić w listopadzie 2026 roku. 

Włączenie Creotech Instruments do projektu MESEO to dla nas duża szansa na zdobycie unikalnej wiedzy z zakresu technologii przetwarzania danych z wykorzystaniem AI. Taką funkcjonalność w ramach projektu będzie musiała zaoferować nasza platforma satelitarna HyperSat, komunikująca się z komputerem przetwarzania obrazu firmy Ubotica. Podmiot ten kilka miesięcy temu ogłosił partnerstwo z IBM w zakresie uproszczenia procesu bezpiecznego i szybkiego wdrażania aplikacji AI na satelitach, a wśród swoich klientów wymienia m.in. Thales czy NASA. Zacieśnienie relacji biznesowych z konsorcjantami oraz możliwość zwiększenia funkcjonalności platformy HyperSat to dla nas najważniejsze aspekty współpracy w projekcie MESEO, w którym jesteśmy jedynym reprezentantem z Polski” – komentuje dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A., w komunikacie prasowym.

Celem MESEO (Multi-Mission Efficient and Secure High Capacity End-to-End Earth Observation) jest poprawa wydajności i bezpieczeństwa w obserwacji Ziemi z kosmosu. Projekt ma być również wsparciem dla wielu przyszłych misji kosmicznych poprzez zapewnienie wysokoprzepustowej i bezpiecznej komunikacji danych między satelitami a stacjami naziemnymi, co jest kluczowe dla monitorowania środowiska, zarządzania kryzysowego i innych zastosowań związanych z obserwacją Ziemi. Równocześnie opracowany system ma być otwarty i skalowalny, a także umożliwiać zaawansowaną obróbkę zobrazowań wykorzystującą algorytmy AI bezpośrednio na satelicie. 

„W projekcie MESEO będziemy odpowiadać za dostarczenie i integrację platformy HyperSat z teleskopem firmy Satlantis. Będzie to pierwsza integracja HyperSat z teleskopem optycznym o rozdzielczości lepszej niż 1 m. Segment naziemny, z którym będzie się komunikować system satelitarny, zostanie dostarczony przez lidera konsorcjum, czyli hiszpański podmiot GMV. Stworzenie prototypu otwartego, elastycznego, skalowalnego i wielozadaniowego systemu kompleksowej obserwacji Ziemi wykorzystującego masowe przetwarzanie danych jest głównym celem tego współfinansowanego przez UE projektu. Liczymy, że opracowany w ramach konsorcjum ekosystem współdziałających produktów będzie w przyszłości wpierać szereg misji kosmicznych” – dodaje dr hab. Grzegorz Brona. 

Jak wynika z komunikatu, prototyp MESEO ma zostać zademonstrowany w zastosowaniach skoncentrowanych na monitorowaniu metanu i klasyfikacji upraw. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont Europa, a jego budżet wynosi około 2,3 mln EUR.

HyperSat to pierwsza w Polsce platforma satelitarna składająca się z modułów poszczególnych podsystemów, która pozwala na skalowalne projektowanie i produkcję satelitów o masie od 10 kg do kilkudziesięciu kg o zróżnicowanym przeznaczeniu m.in. rozpoznania obrazowego, telekomunikacji czy nawigacji z niskiej orbity Ziemi. HyperSat jest rozwijany przez Creotech Instruments od 2017 roku i powstał przy wsparciu ekspertów Europejskiej Agencji Kosmicznej i w zgodzie z europejskimi wymaganiami dot. projektowania i budowy systemów satelitarnych (ECSS). Platforma stanowi podstawę dla misji EagleEye, która zostanie zrealizowana w 2024 roku oraz dla misji PIAST. Celem spółki jest również wykorzystanie jej w strategicznych projektach obronnych na szczeblu krajowym i europejskim. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-2