reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Scanway
Biznes |

Wrocławska spółka z nową siedzibą

Scanway S.A., wrocławska firma technologiczna działająca w obszarze rozwiązań wizyjnych, ma za sobą miesiące nieustającego, dynamicznego rozwoju. Teraz nie tylko świętuje swoje ósme urodziny, ale również przenosiny do nowej, większej i lepiej przystosowanej do potrzeb i skali wzrostu siedziby.

Dynamiczny wzrost, rozwój zespołu oraz rosnący popyt na produkty wrocławskiej spółki sprawiły, że Scanway stanął przed potrzebą zwiększenia swojej przestrzeni, która umożliwiłaby konieczne zwiększenie mocy produkcyjnych.  Spółka podkreśla, że w samym tylko 2023 roku powiększyła zespół o 24 pracowników. Zatem obecnie Scanway zatrudnia 60 wysoceswyspecjalizowanych ekspertów. 

Dotychczasowa siedziba spółki zajmowała przestrzeń biurową o powierzchni 230 m2, obecnie zwiększyła ją do 600 m2. Z kolei obszar laboratoryjno-warsztatowy wzrósł z 98 m2 do 382 m2. Jak podkreśla spółka w komunikacie, dzięki temu zyskuje możliwość realizacji większej liczby projektów, w tym produkcji wielkoseryjnej na małą skalę. 

„Miniony rok w Scanway można nazwać przełomowym ze względu na dołączenie do grona podmiotów notowanych na polskiej giełdzie, ale również pod kątem technologiczno-biznesowym, zarówno w gałęzi kosmicznej, jak i przemysłowej. Powiększenie zespołu o 24 ekspertów, rosnący popyt na produkty Spółki, jak i ilość projektów z naszym zaangażowaniem, w tym badawczo-rozwojowych, wymagały poszerzenia zaplecza biurowego, technicznego i laboratoryjnego. W związku z tym na przełomie roku przenieśliśmy swoją działalność do nowej siedziby. Obecnie zespół korzysta z powierzchni biurowej wielkości 600 m2, to blisko trzykrotnie więcej niż dotychczas, ale przede wszystkim niemal czterokrotnie zwiększyło się nasze zaplecze laboratoryjno-warsztatowe. Obejmuje ono zarówno około 110 m2 przestrzeni dedykowanej integracji instrumentów optycznych, jak i część warsztatową poświęconą m.in. testom systemów wizyjnych. To umożliwi nam realizację szerszego zakresu projektów, włącznie z produkcją wielkoseryjną, której coraz częściej oczekują potencjalni klienci” – mówi Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A., w komunikacie prasowym.

Dla Scanway w linii produktów dla sektora kosmicznego najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku było uzyskanie flight heritage dla instrumentów optycznych spółki dzięki wystrzeleniu własnej misji demonstracyjnej STAR VIBE. Spółka podkreśla, że jej wynik potwierdza wysokie kompetencji zespołu Scanway w projektowaniu instrumentów optycznych oraz dostarczenie najlepszych uzyskanych dotychczas przez polskie instrumenty badawcze zdjęć z niskiej orbity o rozdzielczości ok. 25 metrów (w tym panoramy Polski). To nie wszystko, bowiem spółka rozpoczęła również proces rozszerzenia możliwości teleskopów o dodatkową analizę danych opartą o uczenie maszynowe, czego skutkiem było podpisanie porozumienia o współpracy z australijską spółką działającą w obszarze przetwarzania danych AICRAFT. 

Jak wspomnieliśmy, Scanway ma za sobą dynamiczne miesiące. Tylko w ubiegłym roku wrocławska spółka rozpoczęła 4 nowe projekty dotyczące instrumentów optycznych dla satelitów, a na początku 2024 roku dostarczyła przetestowany i gotowy do integracji z platformą HyperSat firmy Creotech Instruments – największy opracowany w Polsce teleskop do obserwacji Ziemi, będący częścią projektu EagleEye. 

To właśnie projektowanie i produkowanie większych i bardziej złożonych instrumentów optycznych jest elementem długoterminowej wizji produktowej Scanway związanej z dostarczaniem ładunków do coraz większych satelitów, takich jak m.in. mikrosatelita EagleEye o masie około 60 kg czy satelita demonstracyjny projektowany wspólnie z niemiecką spółką Marble Imaging o masie około 100 kg. 

„Nowa siedziba została w dużym stopniu dostosowana do naszych oczekiwań i specyficznych wymagań związanych z prowadzeniem działalności w branży kosmicznej, dzięki czemu nie tylko wzrosną nasze moce produkcyjne, ale także usprawnimy procesy związane z projektowaniem, testowaniem i budowaniem zaawansowanej elektroniki. Wzrost powierzchni to także większa elastyczność w zakresie równoległego prowadzenia kilku projektów, a tych cały czas przybywa. W grudniu 2023 roku nawiązaliśmy partnerstwo z niemiecką spółką Marble Imaging, która rozwija usługi obserwacji Ziemi zasilane w niedalekiej przyszłości przez własną konstelację satelitów VHR (bardzo wysokiej rozdzielczości) do której opracujemy wielospektralny ładunek. Zaczynamy od satelity demonstracyjnego o masie około 100 kg, ale docelowo konstelacja ma liczyć nawet 200 tego rodzaju satelitów. W styczniu br. ogłosiliśmy porozumienie z koreańską Nara Space Technology, tutaj potencjalna konstelacja może liczyć co najmniej 6-12 satelitów, do których opracujemy zaawansowany ładunek obserwacyjny. Dążymy do maksymalnego wykorzystania nowej przestrzeni i ciągłego poszerzania naszego portfolio produktowego” – dodaje Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway S.A. 

Scanway podkreśla, że w linii produktów dla sektora przemysłowego, opartej na analizowaniu danych poprzez zaawansowane przetwarzanie obrazu i tworzeniu modułowych systemów wizyjnych, a miniony rok upłynął spółce pod znakiem rozwijania technologii oraz jej implementacji do różnorodnych projektów przemysłowych. 

Wrocławska spółka jest jedynym podmiotem w Polsce oraz jedna z kilkunastu firm na świecie, który opracował pełną technologię do obserwacji Ziemi oraz autodiagnostyki satelitów i pojazdów kosmicznych. Jej celem jest więc sprowadzanie rozwiązań stosowanych w przestrzeni kosmicznej na Ziemię. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2