reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© pexels engin akyurt
Przemysł elektroniczny |

Brazylia: 20 mln USD na rozwój lokalnej produkcji układów scalonych

Brazylijskie Ministerstwo Nauki, Technologii i Innowacji przeznaczy 20 mln USD na bezzwrotne dotacje dla lokalnych firm produkujących układy scalone w ramach programu Mais Inovação.

Tak zwany program Więcej Innowacji -- Półprzewodniki ma na celu stymulowanie projektów rozwojowych związanych z projektowaniem, produkcją i testowaniem półprzewodników. Jest on częścią szerszej inicjatywy stymulującej przemysł, która obejmuje 11 dotacji dla różnych sektorów o łącznej wartości 2,18 mld R$ (400 mln USD).

Obecnie Brazylia jest bardzo mało znaczącym graczem w globalnym przemyśle półprzewodników. Pomimo tego, że jest to szósty najbardziej zaludniony kraj na świecie, z ponad 212 milionami ludzi i ogromnym rynkiem elektroniki użytkowej, charakteryzuje się niewielkim lokalnym ekosystemem chipów.

Brazylii nie pomogła również polityczna niestabilność. W 2009 r. władze kraju powołały do życia państwowego producenta chipów Ceitec, który miał zostać sprywatyzowany przez administrację Jaira Bolsonaro w ramach jego programu denacjonalizacji. Zamiast tego został on postawiony w stan likwidacji w 2020 roku. Administracja Luli później cofnęła tę decyzję.

W międzyczasie brazylijski rząd zabezpieczał swoje zakłady w zakresie współpracy międzynarodowej. Choć Brazylię łączą bliskie stosunki z USA, to prezydent Lula odwiedził w ubiegłym roku Chiny, by omówić kwestię inwestycji zagranicznych.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2