reklama
© Politechnika Wrocławska
Biznes |

Intel nawiązał współpracę z Politechniką Wrocławską

Choć do uruchomienia fabryki Intela zostały jeszcze trzy lata, to amerykański gigant już nie tylko rozpoczął rekrutacje, ale również nawiązał współpracę z Politechniką Wrocławską, która może mieć duże znaczenie w czasach, gdy wiele krajów i wiele firm boryka się z kryzysem dostępności specjalistów.

Politechnika Wrocławska ogłosiła 31 stycznia, że podpisała umowę dotyczącą współpracy z Intelem. W ramach współpracy amerykański gigant i polska uczelnia techniczna będą m.in. prowadzili wspólne projekty badawcze, mentoring prac dyplomowych i opracowywali nowy programu nauczania, którego adaptacja do realnych potrzeb przemysły wzmocniłaby jakość i atrakcyjność przyszłych absolwentów PWr. 

Na informację dotyczącą lokalizacji kolejnej europejskiej inwestycji Intela wszyscy czekali z zapartym tchem. Wtedy oczy niemal całego świata zwróciły się na Polskę i gminę Miękinia pod Wrocławiem, gdzie powstanie Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. Inwestycja pochłonie ok. 4,6 mld USD. 

„Budowa wielkiego zakładu pod Wrocławiem w ogromnym stopniu wpłynie na cały region, w tym także na naszą uczelnię. Chcemy wspierać firmę w rozwoju technologii i kadry, bo to także duża szansa dla nas. Zwłaszcza w takich obszarach jak mikroelektronika i fotonika, które są w centrum zainteresowania firmy Intel” – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. „W planach mamy m.in. budowę dużego, interdyscyplinarnego ośrodka badawczego specjalizującego się w mikro i nanosystemach. Będzie on wyposażony w unikalną aparaturę, co pozwoli na prowadzenie użytecznych badań w tym zakresie i na przygotowanie naszej kadry do współpracy z firmą Intel.”

Podpisana umowa o współpracy, da więcej możliwość również studentom, którzy będą mogli odbyć staże w ramach regularnego programu praktyk w firmie Intel, wciąż udziału w specjalistycznych warsztatach i hackatonach, a także — jak wskazuje PWr w aktualnościach — skorzystać z mentoringu prac magisterskich.

„Ten ostatni element zakłada, że firma Intel przedstawi problemy, z których część studentów będzie mogła wybrać tematy swoich prac magisterskich. Ich przygotowanie będzie się odbywało pod opieką specjalistów z firmy i naukowców z naszego wydziału” – wyjaśnia prof. Rafał Walczak, dziekan Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

Inwestycja Intela we Wrocławiu ma kluczowe znaczenie dla jego operacji w Europie. Obok polskiej lokalizacji, istniejący zakład produkcyjny wafli krzemowych w Irlandii oraz drugi planowany w niemieckim Magdeburgu stworzą pierwszy w Europie, kompleksowy łańcuch dostaw półprzewodników. W Polsce zatrudnionych zostanie ponad 2 tys. pracowników. Politechnika Wrocławska podała, że ok. 30% kadry będą stanowili inżynierowie, a 70% technicy. 

„To już moja druga wizyta w Polsce i ten tydzień niemal w całości jest poświęcony wizytom na uczelniach. To właśnie współpraca z nimi jest jednym z kluczowych warunków, by nasz projekt zakończył się sukcesem” – podkreśla Gregory Anderson, dyrektor generalny zakładu Intela w Polsce. – „Początkowo współpraca z Politechniką Wrocławską będzie miała formę konsultacji, w trakcie których przedstawimy nasze potrzeby, ale też pomożemy uczelni dokładnie zrozumieć technologie, którymi się zajmujemy. Wszystko po to, żeby jak najlepiej przygotować przyszłych absolwentów.”


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2