reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Polska spółka rozpoczyna współpracę z koreańską

Scanway poinformował o zawarciu 30 stycznia porozumienia o współpracy z Nara Space Technology, jednym z wiodących koreańskich podmiotów w zakresie produkcji satelitów, teledetekcji oraz sztucznej inteligencji. Partnerstwo ma na celu rozwój systemu mikrosatelitów do obserwacji Ziemi, rozwój instrumentów optycznych, a także opracowanie ładunków obserwacyjnych dla projektu NarSha – konstelacji mikrosatelitów do monitorowania metanu.

W ramach współpracy firmy zaplanowały na IV kwartał 2026 roku wystrzelenie pierwszego, demonstracyjnego satelity. Oczekują, że po sukcesie tego satelity demonstracyjnego, wystrzeliłyby kolejne, przynajmniej 6-12 mikrosatelitów. 

W komunikacie zwrócono uwagę, że projekt NarSha ma zapewnione finansowanie m.in. ze strony Korea Development Bank, zaś Scanway został wybrany do realizacji tego przedsięwzięcia po pozytywnej weryfikacji ze strony konsorcjum, w skład którego wchodziły: 

  • Nara Space Technology (lider), 
  • Climate Technology Center of Seoul National University,
  • Korea Astronomy and Space Science Institute.

„Kontynuujemy intensywny rozwój w zakresie produktów dla sektora kosmicznego i zawiązaliśmy kolejne ważne partnerstwo. Wspólnie z konsorcjum pod przewodnictwem koreańskiego Nara Space Technology, zamierzamy opracować demonstracyjnego mikrosatelitę o nazwie K3M (Korea Methane Monitoring Microsatelite) w ramach projektu NarSha. Jest to pierwszy koreański projekt do monitorowania metanu za pomocą satelity wyposażonego w zaawansowane instrumenty optyczne. Mikrosatelita ma uzyskać wysoką rozdzielczość przestrzenną i czasową obrazowania dla globalnych oraz punktowych źródeł metanu. Ma to przyczynić się do poprawy obecnych możliwości obserwacyjnych emitentów gazów cieplarnianych z kosmosu w celu rozwiązania kryzysu klimatycznego i ograniczenia emisji metanu. Dla Scanway jest to kolejny krok do szerokiej komercjalizacji systematycznie rozbudowywanego przez nas portfolio produktowego i wejście na nowy, istotny rynek poza Europą. Po udanej misji mikrosatelity demonstracyjnego, będziemy naturalnym partnerem dla dostarczenia ładunku do kolejnych co najmniej 6-12 satelitów” –  mówi Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A., w komunikacie prasowym.

Jak pisze Scanway, Projekt NarSha, w ramach którego powstanie mikrosatelita demonstracyjny K3M, zakłada zbudowanie konstelacji co najmniej kilkunastu satelitów dla globalnej infrastruktury monitorowania punktowych źródeł metanu w czasie zbliżonym do rzeczywistego i z rozdzielczością przestrzenną na poziomie lokalnym.

Wrocławska spółka podkreśla również, że mikrosatelita K3M będzie wyposażony w instrument optyczny do wykrywania smug metanu w paśmie widzialnym (VIS), bliskiej podczerwieni (NIR) oraz krótkofalowej podczerwieni (SWIR), a rozdzielczość spektralna instrumentu obrazującego ma wynieść nawet poniżej 1 nanometra — minimalna rozdzielczość przestrzenna na wysokości 500 km to 30 metrów. Satelita ma ważyć minimum 32 kg i mieć rozmiar 16U, czyli będzie się składać z 16 kostek o wymiarach 10 cm x 10 cm x 11,35 cm.

„Porozumienie zawarte z Nara Space Technology to dla nas istotna referencja w toczących się obecnie na wielu frontach rozmowach biznesowych nakierowanych na rozbudowę i komercjalizację naszego portfolio produktowego. Pod koniec 2023 roku informowaliśmy o porozumieniu z niemieckim Marble Imaging, a nowy rok zaczynamy od skutecznego wyjścia poza rynek europejski w kolejnym komercyjnym projekcie. Warto podkreślić, że posiada on już zapewnione finansowanie przez inwestorów, w tym przez Korea Development Bank. Po naszej stronie jest teraz udowodnienie, że wybór Scanway do tego projektu był właściwą decyzją” – wyjaśnia Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway S.A., w komunikacie. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2