reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Linkoping University
Nauka i technologie |

Atrament przewodzący na bazie wody?

Naukowcy z Linköping University opracowali technikę, która wykorzystuje wodę do tworzenia przewodzących atramentów stosowanych w organicznej elektronice, takiej jak ogniwa słoneczne, sztuczne neurony i miękkie czujniki.

Rośnie popyt na elektronikę organiczną, która w niektórych zastosowaniach może zastąpić tradycyjną elektronikę opartą na krzemie. Najczęściej układy te zbudowane są z półprzewodnikowych tworzyw sztucznych, znanych jako sprzężone polimery. Polimery te są jednak najczęściej przetwarzane przy użyciu niebezpiecznych dla środowiska, toksycznych i łatwopalnych rozpuszczalników.

Co oczywiste, wykorzystanie wody stanowiłoby znaczący impuls dla tego sektora. Szwedzcy badacze uważają, że odnieśli sukces, wykorzystując metodę zwaną transferem elektronów w stanie podstawowym, która pozwala obejść problem stosowania niebezpiecznych chemikaliów, jednocześnie poprawiając właściwości materiału i wydajność urządzenia.

"Wierzę, że te wyniki mogą mieć przełomowy wpływ na dziedzinę elektroniki organicznej. Umożliwiając przetwarzanie organicznych półprzewodników z ekologicznych i zrównoważonych rozpuszczalników, takich jak woda, możemy masowo produkować urządzenia elektroniczne przy minimalnym wpływie na środowisko" – powiedział Simone Fabiano, członek szwedzkiej Akademii Wallenberga, która sfinansowała badania.

Obecnie naukowcy testują atrament do tworzenia tranzystorów elektrochemicznych i sztucznych neuronów, wykazując częstotliwości pracy podobne do neuronów biologicznych.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama