reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© VIGOSystem
Biznes |

Spółka VIGO ogłasza swoje przychody

Drugi pod względem wielkości przychodów kwartał w historii spółki.

Jak podaje VIGO Photonics S.A. w swoim oświadczeniu pracowym, globalny producent fotonicznych detektorów i modułów detekcyjnych średniej podczerwieni oraz materiałów półprzewodnikowych osiągnął w IV kwartale 2023 22,1 mln zł, drugim najwyższym po IV kwartale 2021 (22,2 mln zł).

W ostatnim kwartale 2023 roku utrzymywały się tendencje widoczne w poprzednich okresach. W tym okresie największy wzrost sprzedaży w ujęciu rok do roku zanotował segment wojskowy (3,4 mln zł, dwukrotny wzrost r/r), ale największy pod względem wielkości przychodów pozostał segment przemysłowy, który zanotował w IV kwartale 2023 wzrost o 12% r/r do 13,9 mln zł.

W IV kwartale 2023 największe wzrosty sprzedaży zanotowały rynki amerykański (2,7 mln zł, +26% r/r) oraz europejski (15,6 mln zł +37% r/r).

„W IV kwartale 2023 praktycznie wyrównaliśmy rekordowy poziom sprzedaży, który osiągnęliśmy dwa lata temu – w ostatnim kwartale 2021. Jest to zasługa przede wszystkim silnego popytu na nasze produkty w tradycyjnie największym segmencie przemysłowym, gdzie w IV kwartale sprzedawaliśmy nasze detektory do dużej grupy, głównie europejskich, ale także amerykańskich klientów. Ponadto kolejny kwartał z rzędu rośnie sprzedaż w segmencie wojskowym, gdzie dostarczamy detektory do zastosowań militarnych klientom z Polski i Europy, ale co ważne, w minionym roku rozpoczęliśmy także realizację projektów dla klientów z USA.” - mówi Adam Piotrowski, Prezes Zarządu VIGO Photonics.

„W 2024 roku spodziewamy się wprowadzenia do sprzedaży nowego produktu dla jednej z największych amerykańskich firm produkujących sprzęt do produkcji półprzewodników. Liczymy również na dalsze wzrosty sprzedaży w obszarze analizy gazów, zarówno w Europie, jak i USA. W 2024 roku chcemy skoncentrować się na rozwoju rynku amerykańskiego. Mamy tam już znacząca pozycję, a w minionym roku zdobyliśmy kilku nowych, dużych klientów, z którymi pracujemy nad nowymi rozwiązaniami. Jestem przekonany, ze w perspektywie 1-2 lat sprzedaż na rynku amerykańskim może dogonić przychody uzyskiwane przez VIGO z rynku europejskiego” – dodaje Adam Piotrowski.

„W listopadzie 2023 przeprowadziliśmy z sukcesem emisje akcji serii F, z której pozyskaliśmy prawie 63 mln zł brutto. W pierwszej kolejności pozyskane środki zamierzamy przeznaczyć na rozwój technologii matrycowych. Obecnie w projekcie trwa faza R&D – zoptymalizowaliśmy struktury półprzewodnikowe do wymogów detektorów matrycowych. Przygotowujemy również przedprodukcyjne serie produktów do testów przez klienta i potwierdzenia spełniania wszystkich norm wojskowych. Przygotowujemy także program inwestycyjny, który pozwoli nam uruchomić seryjną produkcję matryc w 2025 roku” – mówi Łukasz Piekarski, członek zarządu VIGO Photonics.

Struktura przychodów w IV kwartale 2023 wygląda następująco: aplikacja przemysłowa 63%, wojskowa 15,6%, materiały półprzewodnikowe 8%, transportowa 6,7% oraz nauka i medycyna 6,7% 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1