reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Micron SK hynix Samsung
Analizy |

Trendy na rynku pamięci: sytuacja ulega zmianie

Najnowsza analiza TrendForce ujawnia, że spadek cen kontraktowych pamięci DRAM, który trwał przez osiem kolejnych kwartałów od 4Q21, został ostatecznie odwrócony w 4Q23. Podobnie w przypadku NAND Flash, analityk zauważył odbicie w 3Q23 po czterech kwartałach spadków.

Jednak trwałość tego wzrostu cen pamięci w 2024 r. będzie w dużej mierze zależeć od ciągłej i skutecznej kontroli dostawców nad wskaźnikami wykorzystania ich mocy produkcyjnych.

W komunikacie prasowym starszy wiceprezes ds. badań TrendForce, Avril Wu, mówi, że pierwszy kwartał tego roku już teraz zapowiada się na sezon wzrostu, a TrendForce potwierdza swoje wstępne prognozy: wzrost o około 13-18% kwartał do kwartału dla cen kontraktów DRAM i wzrost o 18-23% dla cen kontraktów NAND Flash.

Pomimo ogólnie konserwatywnych prognoz dotyczących ogólnego popytu rynkowego w 2Q24, dostawcy zarówno na rynku DRAM, jak i NAND Flash zaczęli zwiększać stopień wykorzystania swoich mocy produkcyjnych od końca 4Q23. Ponadto oczekuje się, że nabywcy pamięci NAND Flash zakończą uzupełnianie zapasów z wyprzedzeniem w 1Q24. Ze względu na wzrost wskaźników wykorzystania mocy produkcyjnych i wcześniejsze działania związane z uzupełnianiem zapasów, oczekuje się, że doprowadzi to do bardziej umiarkowanego wzrostu cen w ujęciu kwartalnym o 3-8% zarówno dla cen kontraktów DRAM, jak i NAND Flash w 2Q24.

Jeśli chodzi o 3Q24, okres ten będzie spodziewanym czasem nadejścia szczytu sezonu i oczekuje się, że północnoamerykańscy dostawcy CSP będą bardziej energicznie uzupełniać zapasy kluczowych komponentów. Ceny kontraktów na pamięci DRAM i NAND Flash mogą nadal rosnąć i wykazywać szerszy wzrost w ujęciu kwartalnym o 8-13% - jeśli dostawcy utrzymają poziom wykorzystania mocy produkcyjnych poniżej 100%.

Przewiduje się, że w 4Q24 ogólny wzrost cen będzie kontynuowany, jeśli dostawcy utrzymają skuteczną strategię kontroli produkcji. Przewiduje się, że ceny kontraktów DRAM wzrosną o około 8-13% kwartał do kwartału. Należy zauważyć, że wzrost cen kontraktów DRAM będzie wynikał przede wszystkim z rosnącej penetracji rynku przez produkty DDR5 i HBM. Jednak patrząc na poszczególne produkty lub typy produktów, takie jak DDR5, możliwe są spadki w ujęciu kwartalnym.

 1Q24 (E)2Q24 (F)3Q24 (F)4Q24 (F)
Blended DRAMUp 13~18%Up 3~8%Up 8~13%Up 8~13%
Blended NAND FlashUp 18~23%Up 3~8%Up 8~13%Up 0~5%
QoQ changes in DRAM and NAND Flash ASPs 
(overall average contract prices)

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2