reklama
© varta consumer
Biznes |

VARTA inwestuje 33 mln euro w Grazu

VARTA AG ogłowiła, że rozszerza swoje możliwości w zakresie badań i rozwoju akumulatorów nowej generacji. Wszystko to za sprawą jednego z najnowocześniejszych obiektów badawczych w zakresie technologii akumulatorów w Europie, który powstaje na terenie VARTA Innovation i zakładu firmy w Grazu, stolicy Styrii. Prace powoli dobiegają końca.

Pełne uruchomienie rozbudowanego centrum zaplanowano na początek drugiego kwartału 2024 roku. Wtedy na powierzchni około 3 500 metrów kwadratowych rozpocznie się opracowywanie najnowszych technologii dla szerokiego zakresu zastosowań, od Internetu rzeczy (IoT) po sektor motoryzacyjny. Prace będą koncentrować się na optymalizacji istniejących technologii akumulatorów w celu zwiększenia ich wydajności i opracowania technologii postlitowych. Szczególny nacisk ma zostać jednak położony na badania nad zmniejszeniem zużycia energii w produkcji i wykorzystaniu materiałów pochodzących z recyklingu.

„Rozbudowa naszych zasobów i badań podstawowych w Grazu jest logicznym posunięciem. Chcemy umocnić naszą pozycję jednego z liderów technologii i innowacji w dziedzinie technologii akumulatorów. Istnieją szczególnie obiecujące rozwiązania w zakresie technologii postlitowych, na przykład w coraz ważniejszej dziedzinie zdecentralizowanego magazynowania energii, która opiera się na niedrogich, zrównoważonych i nieproblematycznych materiałach, takich jak sód. Jednak technologia litowo-jonowa wciąż ma ogromny potencjał, który możemy wykorzystać poprzez ukierunkowane badania i rozwój. Nasze centrum technologiczne w Grazu jest kluczowym elementem naszej przyszłej rentowności I umożliwi nam szybkie osiągnięcie miarodajnych wyników w zakresie wstępnego rozwoju, które następnie będziemy mogli szybko przenieść do seryjnej produkcji innowacyjnych technologii. Ale to nie wszystko: Nowe centrum badawcze jest również bardzo interesującym partnerem rozwojowym dla firm z sektora motoryzacyjnego i nie tylko” — mówił Rainer Hald, CTO VARTA AG, w komunikacie prasowym.

Firma angażuje się w badania podstawowe w dziedzinie chemii ogniw już od 2009 roku. W tym celu założono właśnie VARTA Innovation jako spin-off badawczy VARTA AG oraz Politechniki w Grazu, czyli jedną z wiodących uczelni w dziedzinie badań nad bateriami w Europie. Wieloletnia współpraca między grupą technologiczną a uniwersytetem umożliwia efektywną współpracę oraz transfer wiedzy w zakresie najnowocześniejszych badań nad technologią akumulatorów, podkreśla firma w komunikacie.

W nowym budynku powstaje jedno z największych laboratoriów testowych akumulatorów w Europie. Rozbudowa zostanie sfinansowana z inwestycji o łącznej wartości 33 milionów euro, z czego około 10 milionów euro pochodzić będzie z projektu IPCEI (Important Project of Common European Interest) austriackiego Federalnego Ministerstwa Ochrony Klimatu (BMK). Jak pisze VARTA, dofinansowanie podkreśla znaczenie badań nad bateriami w Europie i wspiera wysiłki UE na rzecz wzmocnienia wiedzy specjalistycznej w tej dziedzinie w Europie.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1