reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

DGTronik w projekcie kosmicznym

W powstanie pierwszego polskiego mikrosatelity„EagleEye” zaangażowanych było wiele firm. Evertiq niejednokrotnie pisał o Creotech Instruments czy Scanway. W przedsięwzięcie zaangażowany był jednak również dostawca usług EMS ze Straszyna, czyli firma DGTronik.

DGTronik współpracował z firmą Scanway S.A w zakresie montażu lotnej elektroniki teleskopu optycznego EagleEye. 

„Zmontowane przez nas płytki jeszcze w tym roku znajdą się na orbicie i pomogą w tworzeniu zobrazowań Ziemi z kosmosu” — pisze DGTronik w komunikacie. „EagleEye jest największym teleskopem opracowanym z powodzeniem w Polsce. Jest to teleskop, który może obserwować powierzchnię Ziemi w czterech spektrach światła. Pierwsze z nich to RGB czyli standardowa przestrzeń kolorów: czerwony, zielony i niebieski, czyli de facto światło widzialne. Czwarte widmo to NIR czyli bliska podczerwień. Światło zaliczane do tego widma jest odbijane lub pochłaniane przez obiekty na Ziemi, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie zdjęć o wysokim kontraście. Jest to niezbędne do skutecznego obrazowania w wysokiej rozdzielczości.”

Firma wyjaśnia, że EagleEye jest przeznaczony do pracy na niskiej orbicie okołoziemskiej (tzw. LEO) na wysokości 500 km. Co istotne, optyka teleskopu pozwoli na wsparcie rolnictwa, czyli np. na ocenę stanu upraw i plonów; obserwację zabudowy miejskiej czy klasyfikację obiektów. Teleskop został tak zaprojektowany, że sensory mogą być wymieniane, co pozwoli mu pracować w innych pasmach spektralnych, np. SWIR.

EagleEye charakteryzuje bardzo wysoka rozdzielność — 1,75 m, jego pole widzenia (FOV) wynosi natomiast 7,2x5,2 km. Obie wartości są obliczone dla orbity 350 km. Jak podkreślono, bardzo wysoka rozdzielczość i stosunkowo małe pole widzenia oznacza, że EagleEye może sfotografować obszar około 2500 boisk piłkarskich Wembley z bardzo wysoką rozdzielczością.

„Apertura wynosi 198 mm (apertura to średnica koła, przez które światło wchodzi do teleskopu), a ogniskowa 1585 mm. Współczynnik ogniskowej (stosunek ogniskowej do jej apertury) wynosi 8 - im wyższa wartość, tym krótsze otwarcia migawki są możliwe” — opisuje DGTronik. „EagleEye mieści się w prostopadłościanie o wymiarach 430x346x295 mm i waży ok. 8 kg. Niska waga dla tak potężnego i uniwersalnego teleskopu to duża zaleta, ponieważ koszt transportu na orbitę rośnie wraz z masą ładunku.”


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2