reklama
reklama
reklama
© soluboard
Nauka i technologie |

Brytyjscy naukowcy skomercjalizują biodegradowalne PCB

Naukowcy z Uniwersytetu w Portsmouth przygotowują się do rozpoczęcia sprzedaży płytek drukowanych, które rozpuszczają się w wodzie.

Badacze, wraz z lokalnym startupem Jiva Materials, opracowali produkt o nazwie Soluboard - materiał podłoża oparty na naturalnych włóknach. Jest on zamknięty w nietoksycznym polimerze, który rozpuszcza się po zanurzeniu w gorącej wodzie, pozostawiając jedynie kompostowalny materiał organiczny.

Teraz partnerzy otrzymali nagrodę KnowledgeTransfer Partnership od Innovate UK umożliwiającą komercjalizację ich wynalazku. 

Biodegradowalna płytka PCB ma oczywisty potencjał komercyjny. Odpady elektroniczne to rosnący problem. Dane branżowe mówią, że przeciętna osoba generuje 7,5 kg e-odpadów rocznie, a PCB może stanowić 8% tej sumy. Obecnie większość PCB jest produkowana na bazie laminatu epoksydowego z włóknem szklanym, z czego mniej niż 50% jest zbierane i poddawane recyklingowi.

Jiva będzie teraz współpracować z Uniwersytetem w Portsmouth, aby przetestować jeszcze więcej naturalnych włókien, takich jak juta, len i konopie, pod kątem ich potencjału jako materiałów laminowanych.  Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku producent półprzewodników Infineon oceniał Soluboard do celów demonstracyjnych i ewaluacyjnych z wybranymi klientami.

"Jiva Materials przoduje w tworzeniu materiałów, które są zarówno zrównoważone, jak i funkcjonalne. Doświadczenie Uniwersytetu w opracowywaniu laminatów z włókien naturalnych sprawia, że jest on idealnym partnerem dla Jiva” — podsumował dr Jonathan Swanston, dyrektor generalny Jiva Materials.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-2