reklama
reklama
reklama
reklama
© Neumonda
Analizy |

Trendy w dziedzinie pamięci: Co będzie modne w 2024 roku?

Jeśli rok 2023 potwierdził jedną rzecz, to na pewno tę, że pamięć półprzewodnikowa nie jest dla osób o słabym sercu. Rok 2024 zapowiada się znacznie lepiej dla producentów pamięci, ale będzie również nieco trudniejszy dla producentów OEM i IDM, którzy muszą pożegnać się z okazyjnymi cenami z 2023 roku. Co jeszcze nas czeka? Oto 5 najważniejszych trendów na rynku pamięci w 2024 roku.

Autor: Marco Mezger, wiceprezes wykonawczy i dyrektor operacyjny Neumonda 

Ceny pamięci idą w górę

Nie powinno to dziwić, ponieważ analitycy przewidywali wzrost cen już w drugiej połowie 2023 roku. Gartner przewiduje wzrost pamięci o oszałamiające 66,3%. Wielkość ta jest połączeniem tempa wzrostu pamięci NAND (+49,6%) i DRAM (+88%). 

TrendForce jest nieco bardziej zachowawczy i przewiduje 20% wzrost dla DRAM, a dla NAND wzrost nawet o 50% lub więcej, aby producenci znów stali się rentowni.

DDR5 stanie się głównym trendem

Przewiduje się, że roczna stopa wzrostu średniej pojemności pamięci DRAM wyniesie około 12,4%. Jednym z powodów są nowe procesory Intel Meteor Lake, które wejdą do masowej produkcji w 2024 roku. Platforma ta opiera się wyłącznie na pamięciach DDR5 i LPDDR5. Z tego powodu główni producenci półprzewodników zwiększają dostępną pojemność pamięci DDR5. Oznacza to, że DDR5 stanie się głównym trendem w drugiej połowie 2024 roku. I jest tylko kwestią czasu, kiedy DDR5 zostanie wiodącą technologią pamięci w projektach przemysłowych i wbudowanych. 

Sztuczna inteligencja napędza popyt na pamięć

Wprowadzenie Chatu GPT szturmem podbiło świat, w wyniku czego generatywne aplikacje AI zwiększają popyt na serwery AI. Trendforce oszacował, że do końca 2023 roku uruchomionych zostanie ponad 1,2 miliona serwerów AI. To wzrost o 37,7% rok do roku. Trendforce spodziewa się również, że liczba ta wzrośnie o 38% w 2024 r., do tego stopnia, że serwery AI będą stanowić 12% wszystkich dostaw serwerów.

Choć niektórzy mogą uważać, że jest to krótkotrwały trend, to niedawna ankieta przeprowadzona przez firmę Gartner wykazała, że tylko 2% liderów przedsiębiorstw nie planuje eksperymentować z generatywną sztuczną inteligencją. Prawie 70% uważa, że korzyści płynące z GenAI przewyższają ryzyko.

HBM wyróżnia się jako krytyczny produkt DRAM dla AI. Oczekuje się, że wraz z rosnącą złożonością modeli szkoleniowych i aplikacji, popyt na HBM gwałtownie wzrośnie. Ponieważ średnia cena jednostkowa HBM jest kilkakrotnie wyższa niż innych produktów DRAM, przewiduje się, że w 2024 r. HBM osiągnie roczną stopę wzrostu na poziomie 172%.

Niskie zużycie energii staje się kluczowym aspektem 

Wadą nowych technologii, takich jak generatywna sztuczna inteligencja, jest to, że wymagają one dużego nakładu energii. Badania wykazały, że generowanie pojedynczego obrazu za pomocą sztucznej inteligencji wymaga tyle samo energii, co ładowanie telefonu. Z kolei inni badacze uważają, że obecna technologia AI zużywa 29,3 terawatogodzin rocznie, czyli tyle, co cały kraj Irlandia. 

Oprócz sztucznej inteligencji, IIoT (przemysłowy internet rzeczy) i trendu w kierunku większego przetwarzania danych i inteligencji na krawędzi również wymagają komponentów o niskim poborze mocy w celu wydłużenia żywotności baterii. To właśnie z tego powodu w 2024 roku będą popularne pamięci o niskim poborze mocy, takie jak LPDDR4 i LPDDR5.Neumonda została założona z myślą o zapewnieniu najbardziej kompleksowej wiedzy na temat zastosowań pamięci pod jednym szyldem poprzez połączenie dystrybucji pamięci, produkcji produktów i własności intelektualnej pamięci.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2